Pracovní úraz může potkat každého zaměstnance. Rizika vzniku pracovních úrazů se úměrně zvyšují s rizikovostí práce, zkušenostmi zaměstnance a nedostatečným přístupem zaměstnavatele k problematice BOZP. Pracovní úrazy se nestávají jen při výrobních činnostech, ale i při všech ostatních, včetně služeb či administrativy. Víte však, co to je pracovní úraz a co vše si pod ním představit?
Pracovní úraz je definován v § 271k, Zákoníku práce a to následovně:
Pracovním úrazem je poškození zdraví nebo smrt zaměstnance, došlo-li k nim
působením zevních vlivů při
Jako pracovní úraz se posuzuje též úraz, který zaměstnanec utrpěl pro plnění pracovních úkolů. Sem se může řadit např. následující úrazový děj:
“Zaměstnanec si všimne kolegy, jak zaměstnavateli krade vrtačku. Ohlásí to vedoucímu. Vedoucí zloděje propustí. Zaměstnanec se s propuštěným bývalým kolegou o týden později potká v hospodě. Propuštěný kolega zaměstnanci pěstí rozbije hlavu.”
Pokud by si zaměstnanec neplnil řádně své pracovní úkoly, tedy mimo jiné, nestřežil majetek zaměstnavatele, jak mu to ukládá Zákoník práce, k výše uvedenému úrazu by nedošlo.
K pochopení výše uvedené definice pracovního úrazu, je nutné znát a vědět, co to je plnění pracovních úkolů a přímá souvislost s tímto plněním a řádně porozumět i některým dalším pojmům.
Plněním pracovních úkolů je
Plněním pracovních úkolů je též činnost konaná pro zaměstnavatele na podnět
V přímé souvislosti s plněním pracovních úkolů jsou
Takovými úkony však nejsou
V přímé souvislosti s plněním pracovních úkolů je
Cestou do zaměstnání a zpět se rozumí cesta z místa zaměstnancova bydliště (ubytování) do místa vstupu do objektu zaměstnavatele nebo na jiné místo určené k plnění pracovních úkolů a zpět.
U zaměstnanců v lesnictví, zemědělství a stavebnictví také cesta na určené shromaždiště a zpět.
Cesta z obce bydliště zaměstnance na pracoviště nebo do místa ubytování v jiné obci, která je cílem pracovní cesty, pokud není současně obcí jeho pravidelného pracoviště, a zpět se posuzuje jako nutný úkon před počátkem práce nebo po jejím skončení.
Pracovní cestou se rozumí
Zaměstnavatel může vyslat zaměstnance na dobu nezbytné potřeby na pracovní cestu jen na základě dohody s ním. Zaměstnanec na pracovní cestě koná práci podle pokynů vedoucího zaměstnance, který ho na pracovní cestu vyslal.
Z výše uvedené definice plyne, že za pracovní úraz na pracovní cestě lze považovat jen takový, který se stal při činnosti, která byla předmětem pracovní cesty.
Tedy např. úrazy při obchodním jednání, provádění montáže, oprav, instalací apod. Za pracovní úrazy na pracovní cestě nelze považovat úrazy, které se stanou v místě ubytování, v restauraci při obědě, při procházce po městě ve volnu zaměstnance apod.
Zákoník práce také definuje, co se za pracovní úraz nepovažuje: “Pracovním úrazem není úraz, který se zaměstnanci přihodil na cestě do zaměstnání a zpět.”
Z výše uvedené definice dále plyne, že za pracovní úraz nelze považovat např:
Na možné a často i “nemožné” příčiny pracovních úrazů zachycené na fotografiích nebo videu, se můžete podívat zde na webu, v sekci multimédia.
Abyste si ověřili, že jste definici pracovního úrazu správně pochopily, vyzkoušejte si zodpovědět, zda uvedené příklady jsou či nejsou pracovními úrazy.
Podělte se o své názory v komentářích.
Opilý zaměstnanec provádí vrtání na sloupové vrtačce. Nastaví nevhodné otáčky, rychlý posuv. Způsobí tak prasknutí vrtáku. Část vrtáku jej zasáhne a zraní na ruce. Druhá část zasáhne kolegu, zaměstnance, a také jej zraní na ruce.
Automechanik čeká na náhradní díl. Čekání si chce zpříjemnit kávou. Jde si ji tedy uvařit. S uvařenou kávou se vrací na dílnu, když v tom vrazí do svého kolegy, který mu již nese onen náhradní díl. Oba jsou opařeni kávou. Kolega si nárazem upustí náhradní díl na nohu a způsobí si tak pohmožděninu.
Zaměstnanec, řidič firemního vozidla, zaviní na pracovní cestě, vlivem nedání přednosti v jízdě, dopravní nehodu. Při této se ošklivě zraní. Druhým účastníkem není zaměstnanec. Jedná se o pracovní úraz řidiče?