Všichni to známe, společně s parným létem přibývá také konfliktů na pracovišti. A to i přesto, že nařízení vlády 361 z roku 2007 stanovilo teplotu v případě sedavých zaměstnání na 24,5 stupňů a při manuální práci na 23 stupňů Celsia. Nařízení vlády je ale účinné jen v případech, kdy zaměstnavatelé klimatizaci nastaví centrálně a sami jí také spravují. Pokud ale svým zaměstnancům poskytnou dálkový ovládač, problém je na světě. Přitom stanovení vhodné teploty má své zdravotní opodstatnění.

Každým létem zažíváme čím dál více tropických dnů, tedy těch, kdy minimální teplota dosáhne alespoň 30˚C. Mezi venkovní teplotou a vnitřním prostorem, ať už se jedná o kancelářské prostory či pobyt doma, má být rozdíl kolem 5 až 6 stupňů. To odpovídá stanoveným 24,5 stupňům. Takový rozdíl teplot podle zdravotníků a hygieniků zajistí, že při přechodu z jednoho prostředí do druhého nebude lidský organismus vystaven extrémním teplotním výkyvům.

Následky přílišného chladu

Příznivci chladnějšího počasí ale neváhají snížit klimatizaci v místnosti i na pouhých 20 stupňů a méně. Přitom klimatizace není lidskému tělu vůbec přirozená. S vyššími teplotami si dokáže poradit samo díky pocení, které ho chrání před přehřátím a pomáhá udržovat jeho stabilní teplotu. Jako bonus navíc z těla odvádí řadu škodlivin. Pokud je ale venku tropická teplota a v kanceláři panuje 20 stupňů a méně, tělo zažije teplotní šok a následky na sebe nenechají dlouho čekat.

V lepším případě nevhodně nastavená klimatizace způsobí „jen“ nachlazení, ze kterého se člověk brzy dostane. V tom horším se dostaví i letní angíny a zadělat si můžete i na nepříjemné astma. Vzduch proudící z chladícího zařízení totiž způsobuje vysychání sliznic v nose a v krku a suché prostředí je pro množení bakterií ideálním prostředím.

Delší čas strávený ve vychlazené místnosti si vybírá daň i na pohybovém ústrojí. Svalová ztuhlost a bolest kloubů je ukázkovým příkladem nevhodně nastavené klimatizace. K takovým problémům dochází, pokud nám osvěžující vánek fouká přímo na záda a krk.

Výjimečné nejsou ani kardiovaskulární obtíže, ke kterým dochází při teplotním šoku. Pokud celý den sedíme v místnosti o teplotě menší než 20 stupňů a vyjdeme ven, kde je vzduch ohřátý na 33 až 35 stupňů, je to velká zátěž pro srdce. Jedince, kteří se léčí se srdcem, může v extrémních případech postihnout i infarkt.

Jak najít kompromis

Jak tedy postupovat, když jeden kolega trpí vedrem a druhému klimatizace způsobuje zdravotní problémy? To je tvrdý oříšek, který se ale dá při zapojení obou stran rozlousknout. Úplně nejsnazší je domluva. Klimatizaci zapnout na stanovených 24,5 stupně, v případě velkých veder snížit na 23 ˚C. Pokud horkokrevný kolega trvá na nižší teplotě, je potřeba dohodnout kompromis. Ten může vypadat tak, že se klimatizace nastavená například na 20 stupních zapne v určitých časových intervalech.

Pokud ani to nepomůže, uchylují se mnozí kolegové k tomu, že si obědovou pauzu vyberou každý v jiný čas. Ten, kterému nesvědčí chlad, zařízení vypne po dobu, co bude jeho kolega pryč. A naopak, jakmile se vrátí horkokrevný zaměstnanec, v tu chvíli opět zapíná klimatizaci a na pauzu vyráží druhý zaměstnanec. Jedná se ale jen o krátkodobé řešení, které oběma uleví jen na chvíli.

Výhody rozumně nastavené klimatizace

Ať už jste nebo nejste příznivcem klimatizace, najdeme u ní i pár kladů za předpokladu, že dodržíme předepsané teplotou. Zaměstnanci si při 24-25 stupních udrží koncentraci i pracovní výkonnost. Tím, že není potřeba větrat oknem, jsme chráněni před znečistěným ovzduším i bodavým hmyzem, který se nemá jak do místnosti dostat.

Nezapomínejte na čištění klimatizace

O chladící zařízení je potřeba se starat, jinak napáchá více škody než užitku. Proto je důležité pravidelné čištění filtrů, které zvládneme sami. Odborníci doporučí nejméně dvakrát ročně, na jaře a na podzim. Ideální je postupovat dle pokynů výrobce, uvedených v návodu k obsluze klimatizační jednotky. Tuto údržbu není radno podceňovat, filtry jsou líhní bakterií a plísní, které rozfoukají do okolí. Výsledkem jsou ony zdravotní komplikace popsané výše.

Bakteriím a alergiím se dobře daří také ve výparníku klimatizace, na jeho čištění je ale nezbytné si jednou ročně zavolat si odborníka.

A co vy, jaké máte zkušenosti s klimatizací na pracovišti?

Odebírat
Upozornit na
guest
4 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Vložené zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
Koubec

Je to přesně tak. Vedro jako v pekle a kolegyně řve, ať tu klimu hned vypnu, že ji budou bolet záda. Ale že já chytám úpal, tak to už je jí jedno…

Ing. Vít Hofman

Určitě je nutno být tolerantní a mít špetku porozumění. Každý člověk je jiný a každý i teplotu může vnímat rozdílně. Proto je zkrátka ideální, dohodnout se na kompromise. Vy se nebudete moc potit a kolegyně nebude klepat kosu. Ale chce to vzájemnou – nikoliv jen jednostrannou toleranci a to je často ten kámen úrazu.

Medvedice

No to je sice pekne ale rozdil je v tom ze pan si kuzi nesvlece zato dama si muze obliknout neco tepleho ,neni toto prijatelny a logicky kompromis ?

[…] V neposlední řadě nutno zmínit jeden z nejčastějších fyzikálních stresorů, kterým je teplota, resp. chlad v kanceláři. Zejména v letních měsících při absenci klimatizace nebo při necitlivém zacházení s […]