Stále spousta zaměstnavatelů a jejich zaměstnanců, řidičů, zcela přesně nechápe, k čemu slouží kniha jízd v bezpečnosti práce. Přitom je důležitá hlavně pro ně. Řízení patří mezi jednu z nejrizikovějších pracovních činností, kterou můžete v práci vykonávat (v roce 2018 zahynulo při dopravních nehodách 571 osob) a proto je nutno respektovat všechna bezpečnostní opatření, aby byla rizika co možná nejvíce snížena. V tomto článku. Tento článek vám vysvětlí, jak je to s vedením knihy jízd v případě tzv. řidičů referentů.
Úvodem jen pro upřesnění, kdo to je řidič referent. Nejde totiž o právní pojem, ale o pojem obecně zaužívaný a každý si jej vysvětluje trochu jinak.
Pro účely tohoto článku je za řidiče referenta považován takový řidič, který při výkonu práce řídí motorové vozidla na pozemních komunikacích a na kterého se nevztahuje požadavek zdokonalování odborné způsobilosti. V praxi jde tedy nejčastěji o příležitostné nebo i pravidelné řidiče motorových osobních vozidel, k jejichž řízení opravňuje řidičské oprávnění skupiny B. Kromě osobních vozidel, může jít také o řidiče malých nákladních vozidel nebo např. motocyklů.
Kniha jízd je obecně dokument, ať již písemný či elektronický, který slouží k evidenci provozu vozidla. Nutno podotknout, že žádný právní předpis přímo neuvádí povinnost knihu jízd vést.
Kniha jízd může sloužit různým účelům. Nejčastěji je vedena pro účely finanční – daňové.
Každý podnikatel, který provozuje vozidlo a náklady na něj včetně pohonných hmot, nárokuje např. v podobě odpočtu DPH po státu, musí správci daně prokázat, že vozidlo používá pro podnikatelské účely. Z tohoto důvodu je vhodné, aby v knize jízd takový podnikatel uváděl např. tyto údaje:
Jak bylo výše uvedeno, tak žádný právní předpis neukládá povinnost vést knihu jízd. Provoz dopravních prostředků upravuje zejména nařízení vlády č. 168/2002 Sb., kterým se stanoví způsob organizace práce a pracovních postupů, které je zaměstnavatel povinen zajistit při provozování dopravy dopravními prostředky.
Toto nařízení vlády ukládá zaměstnavateli povinnost zajistit, aby zaměstnanec, který řídí dopravní prostředek vedl v listinné formě nebo technickým zařízením denní evidenci o době řízení dopravního prostředku a o čerpání bezpečnostních přestávek.
V této povinnosti je pár důležitých faktů, které je nutno si uvědomit.
Spousta osob samostatně výdělečně činných se domnívá, že se na ně povinnost vést knihu jízd nevztahuje. To je ovšem omyl. Jednak v případě plátců DPH, kteří si náklady na provoz vozidla odečítají z daní, je nutno, jak bylo výše zmíněno, prokázat správci daně, že vozidlo je využíváno pro účely podnikání a ne pro soukromé účely.
Pokud ale jde o OSVČ, která neodčítá náklady nebo není plátcem DPH či uplatňuje paušální výdaje, stále tu platí povinnost vést denní evidenci o době řízení a době čerpání bezpečnostních přestávek!
Výše byla sice uvedena povinnost zaměstnavatele, resp. jeho zaměstnance, nutno si ale uvědomit, že tu máme také zákon č. 309/2006 Sb., o zajištění dalších podmínek bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, který v § 12 jasně definuje, že:
“na právní vztahy týkající se zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při činnosti nebo poskytování služeb mimo pracovněprávní vztahy, jde-li o fyzickou osobou, která provozuje samostatně výdělečnou činnost se vztahuje § 101 odst. 1, 2 a 5, § 102, 104 a 105 zákoníku práce a § 2 až 11 s přihlédnutím k podmínkám vykonávané činnosti nebo poskytování služeb a jejich rozsahu.”
§ 102, Zákoníku práce potom jasně definuje, že:
“prevencí rizik se rozumí všechna opatření vyplývající z právních a ostatních předpisů k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci a z opatření zaměstnavatele, která mají za cíl předcházet rizikům, odstraňovat je nebo minimalizovat působení neodstranitelných rizik.”
Z výše uvedeného tedy vyplývá, že i OSVČ musejí respektovat nařízení vlády č. 168/2002 Sb., a vést denní evidenci o době řízení a době čerpání bezpečnostních přestávek.
A jak jste na tom vy? Vedete knihu jízd? A vedete ji včetně evidence doby řízení?