Těhotenství je přirozenou součástí života téměř každé ženy. Než se ale dítě narodí, čeká ji ještě několik měsíců v pracovním procesu. A pro zaměstnavatele tato skutečnost představuje řadu povinností a respektování práv budoucí matky.

O těhotenství zaměstnankyně se nadřízený může dozvědět kdykoli. Zákoník práce a ani jiný právní předpis totiž ženám nestanovuje žádné lhůty. Většina z nich vyčkává s oznámením radostné noviny do čtvrtého měsíce, kdy je těhotenství stabilní a snižuje se tak riziko potratu. Jiné si své tajemství nechávají pro sebe ještě déle. Čím dříve ale žena graviditu oznámí, tím dříve se na ni vztahují opatření na ochranu těhotných. A zaměstnavatel má zase více času na hledání náhrady po dobu čerpání mateřské a následně rodičovské dovolené.

Zakázané práce

S oznámením těhotenství by ale neměly otálet ženy, které vykonávají fyzicky namáhavé práce nebo pracují na místech s výskytem chemických látek. V tu chvíli totiž může být dojít k ohrožení plodu, na což pamatuje vyhláška Ministerstva zdravotnictví č. 180/2015 Sb. Ta stanovuje dlouhý seznam prací, které jsou gravidním ženám zakázány. I kdyby sama zaměstnankyně chtěla ve své práci pokračovat, protože se cítí dobře, není to podle uvedené vyhlášky možné. Zaměstnavatel je povinný přeřadit ji na jinou pozici, která by měla být finančně ohodnocená jako ta předchozí. Pokud zaměstnavatel nemůže takový plat garantovat, měl by ženu upozornit, aby si u České správy sociálního zabezpečení zažádala o tzv. vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství. V případě, že neexistuje alternativní varianta práce, tedy ženu v očekávání není kam přeřadit, odchází na placené volno a poté následně na mateřskou dovolenou.

Nyní ale k meritu věci, tedy k zakázaným pracím. Na jiné pracoviště musí být zařazeny těhotné ženy, které dosud pracovaly s chemickými látkami (například při výrobě léčiv nebo veterinárních přípravků obsahující hormony či antibiotika nebo při výrobě výbušnin). Zákaz se vztahuje také na ženy pracující na jatkách nebo ošetřovatelky zvířat vyžadujících zvláštní péči.

Jiné pracovní místo čeká i na zdravotní sestry, které se dosud staraly o pacienty na uzavřených odděleních psychiatrie nebo ty, jež pracovaly na jednotkách intenzivní péče. Přeřazení na jinou pracovní pozici je souzeno také těm, které vykonávají fyzicky náročné zaměstnání jako například poštovní doručovatelky nebo skladnice. Kompletní přehled zakázaných pracích najdete zde.

Pokud žena nevykonává zakázanou práci, i tak může skončit v práci dříve, než by možná sama chtěla. Důvodem je rizikové těhotenství, na které ji odešle její lékař, a to z řady důvodů.

V prvním případě se jedná o chronická onemocnění, která můžou ovlivnit graviditu – vysoký krevní tlak, cukrovka, epilepsie a podobné.

Druhou skupinou jsou nové zdravotní skutečnosti, které mohou ohrozit zdraví matky nebo vývoj plodu. Patří sem například vícečetné těhotenství, krvácení či riziko předčasného porodu. Na rizikové těhotenství lékaři posílají také ženy po umělém oplodnění.

Úlevy pro těhotné

Ale i přes zdárný průběh ženina těhotenství, musí zaměstnavatel dodržovat řadu povinností, které mu ukládá Zákoník práce. Podle něj nesmí gravidní ženy pracovat na noční směny a konec je také přesčasovým hodinám.  

Nadřízený se musí připravit také na to, že těhotnou ženu může na služební cestu vyslat jen v případě jejího souhlasu.  

Další povinností zaměstnavatele je, aby vyhověl požadavku na úpravu pracovní doby.

Ranní nevolnosti totiž často vedou ženy k tomu, aby požádaly o pozdější příchod do práce. Zaměstnankyně v pokročilejším stadiu gravidity zase naopak upřednostňují dřívější odchod.

V období těhotenství může docházet také k častějšímu čerpání tzv. home office neboli práci z domova, a to u zaměstnání, která to umožňují. Je ale pouze na nadřízeném, jestli prosbu o navýšení počtu home office nad rámec pracovní smlouvy, vyslyší. Ze zákona tuto povinnost nemá. Většinou se ale jedná o vhodný kompromis. Zaměstnankyně pracuje v klidu a pohodlí domova a přitom vykonává práci, na kterou je nadřízený zvyklý.

Odchod na mateřskou dovolenou

Samotnou kapitolou je odchod těhotné zaměstnankyně na mateřskou dovolenou. Lékaři doporučují, aby tak učinila nejpozději šest až osm týdnů před porodem. Toto období bývá náročné a žena by měla odpočívat, což se s pracovním prostředím neslučuje. Výjimku ale mohou tvořit pracoviště s tzv. chill out zónou, která slouží k odreagování a načerpání nových sil. Na takových místech nechybí například velké sedačky nebo gymnastické míče na protažení bolavých zad. Pokud se tedy zaměstnankyně cítí dobře a tyto relaxační plochy ji stačí, může si odchod na mateřskou dovolenou oddálit.

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Vložené zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře