Klasický pojem video mapping zná každý a první asociace, která většinou přijde na mysl je projekce světla na budovy. Klasická show, která je možná k vidění na náměstí, při oslavách měst a dalších podobných příležitostech. Nicméně Video mapping je vhodný i do provozu a při chytrém využití může přispívat i k rychlejšímu zaškolení anebo co víc, pro snížení zmetkovosti.

Pojďme postupně. Nejprve využití č.1 – inovativní školící místnost.

Jak zefektivnit školení pracovníků provozu nebo případné návštěvy?

Díky video mappingu je možné vytvořit interaktivní školení přímo na míru dané problematiky. Každý pracovník může být aktivně začleněn do školení, což výrazně zvyšuje efektivitu samotného procesu. Zaměstnanci se učí rychleji, zábavněji a nenucenou formou. Další nepostradatelnou výhodou je i odbourání jazykových bariér. Velké provozy s rozmanitým jazykovým zastoupení velmi často řeší tento problém účastí tlumočníků na školení, což opět zvyšuje náklady. Video mapping školí vizuálně, nikoliv pomocí slov.

Návštěvníci jsou další možnou cílovou skupinou, která může být velmi rychle a efektivně zaškolena pomocí inovativní školící místnosti. Samotné využití a modelový příklad prezentace si můžete sami prohlédnout a zhodnotit.

Využití č.2 – snížení zmetkovosti.

Druhé a nákladově optimalizačně zajímavější využití video mappingu jsem si nechala záměrně až jako druhé v pořadí. Zmetkovost v provozu je zcela běžná věc. Manažeři štíhlé výroby mají spočítané normy na zmetkovost a jsou běžně započteny do kalkulace jednicových nákladů. Proto si položíme pár otázek.

Kolik zmetků vyrobí jeden pracovník za hodinu při složitějším postupu? Kolik zaměstnanců se věnuje právě onomu složitějšímu postupu? Kolik takových zmetků je vyrobeno za jednu směnu a kolik za jeden rok? A poslední otázka. Kolik stojí jeden zmetek?

Cena zmetků se obvykle započítává do finální ceny výrobku. Pokud chceme, tak lze říct, že uměle navyšují cenu, což přispívá k horší konkurenceschopnosti. Právě konkurenceschopnost je klíčem k úspěchu každého podniku. Video mapping ukazuje pracovníkům přesný postup práce a nedovolí jim chybu lidského faktoru udělat.

Kritici budou určitě namítat, že je video mapping vykoupený zhoršením efektivity procesu, a to právě v celkovém času, který je pro proces nutný. Pravda je jiná. Samozřejmě, než se pracovníci sžijí s novým postupem práce, tak adaptace nějakou dobu potrvá, nicméně postupně lze samotný proces video mappingu zrychlovat a v konečném důsledku je možné docílit rychlejší normy času za nulového stavu zmetkovosti a navíc při zvýšené úrovni bezpečnosti práce.

Neodmyslitelnou výhodou je i celkové snazší zaškolení pracovníka na daný úsek a proces. S video mappingem se každý může stát expertem a obsluhovat jakkoli náročné procesy.


Ilustrační video YouTube:

Pro více informací: https://www.aledo.cz/kontakt/

LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/aledo-s-r-o-/

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Vložené zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře