Zkušený dřevorubec si při kácení stromu hraje na Tarzana!

7
5757

Kácení stromů a zvlášť těch rizikových, je opravdu náročnou profesí, plnou nástrah, které je nutno předvídat.

Pracovník na dnešním videu to však dohnal do extrému a otázkou je, zda neriskoval až příliš? České právní předpisy neumožňují, aby vývraty, polovývraty a podříznuté stojící nebo zavěšené stromy byly uvolněny pomocí motorové pily. Jako možná řešení nařízení vlády uvádí pouze:

 1. uvolnění stromu pomocí mechanizačního prostředku nebo potahu,
 2. otáčení zavěšeného stromu kolem jeho podélné osy,
 3. odsunování paty stromu pákou,
 4. rozkývání stromu v příčné ose kmene,
 5. uvolnění speciálním stahovákem.

Pravidla práce s řetězovou pilou při kácení stromů jsou uvedeny v § 8, pravidla pro práce ve výškách při kácení stromů potom v § 12, nařízení vlády č. 339/2017 Sb., úz.

Porušení právních předpisů

7 KOMENTÁŘŮ

 1. Je to borec. Naprosto přesně věděl co dělá a bylo to to nejlepší co mohl. Komentář redaktora k tomu považuji za úplně nesmyslný.

  • Komentář redaktora je objektivní a nezaujatý a nejsou v něm žádné emoce vůči aktérovi videa.
   Ale je nutno podotknout, že ta činnost je v rozporu s českými právními předpisy. A že je dosti riziková, o tom snad netřeba diskutovat.

 2. Určitě nesporné, že takto to být nemá… ale komentář je opravdu mimo… jak se prosím uvolňují vývraty, pokud se to nesmí pilou?

  • Možnosti, které nařízení vlády připouští, jsou sepsány v článku a vycházejí z § 7, nařízení vlády 339/2017 Sb., a jsou to:
   – uvolnění stromu pomocí mechanizačního prostředku nebo potahu,
   – otáčení zavěšeného stromu kolem jeho podélné osy,
   – odsunování paty stromu pákou,
   – rozkývání stromu v příčné ose kmene,
   – uvolnění speciálním stahovákem.

   Já to nařízení vlády nepsal. Pokud jej zle chápu, rád se nechám poučit.

 3. Tématem „kácení stromů“ a vším co je s tímto spojné se osobně zbývám již podstatnou část života a to jak prakticky tak i tereticky. Musí jen (smutně) konstatovat, že „české právní předpisy“ o kterých jste se zmínil jsou jak čas plyne z mého pohledu jen horší a horší. Výše uvedné současné platné nařízení vlády 339/2017 Sb. je snad ještě horší než předchozí n.v. č.28/02 Sb. které už samo o sobě bylo jen slabým výcucem dřívější vyhlášky 42/1985 Sb. kde bylo vše jasně stnoveno…..

  • S Hanou jsme si již vysvětlili.
   Chápu, jaká je praxe. Byť nejsem kovaný dřevorubec, téma mě dříve celkem zajímalo. Viděl jsem i pěkně zpracované, grafické, metodické pokyny.
   Ale jako odborně způsobilá osoba, zkrátka veřejně nemohu uvést něco, co je v rozporu s právním předpisem.
   Bohužel. Odpovědní při zpracování předpisů nedbají rad odborné veřejnosti a řídí se spíše vlastními zájmy, než zdravým rozumem. Tak to je. A zdaleka se to netýká jen NV o práci v lese. Krásnou ukázkou bude také připravovaný a enormně dlouho očekávaný zákon o VTZ.

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno