Co si budeme nalhávat. U PC dnes tráví dlouhé hodiny, ať už v práci nebo doma, velké množství z nás. Přitom poloha v sedě, je pro člověka polohou nepřirozenou, která z dlouhodobého hlediska může přinést celou řadu zdravotních problémů. Úvodem nutno poznamenat, že práce v sedě nebude nikdy zdravá. Ale může být špatná nebo zdravější. Je proto dobré znát základní doporučení, která omezí negativní dopady práce v sedě u PC na vaše zdraví. Tento článek vás s nimi seznámí, stejně jako vám ukáže nejčastější pochybení.

Časté chyby při práci v sedě u PC

U spousty lidí se opakují stále stejné chyby, které v dlouhodobém horizontu vedou ke zdravotním potížím a kterým se dá velmi lehce vyvarovat. Pojďme si ty nejčastější z nich přiblížit.

Chyba č. 1 – Monitor příliš nízko

Na fotografii je poměrně extrémní situace. Nutno ale podotknout, že většina běžných monitorů je nízká sama o sobě a to i při maximálním zdvihu stojanu. U většiny běžných monitorů je tedy nutné použít navíc ještě podložku.

Horní hrana monitoru by měla být přibližně ve výši očí.

Pokud je monitor příliš nízko, pak dochází ke zbytečnému a nadměrnému předklonu a zátěži na krční páteř.

K podobné situaci dochází také v případě, že pracujete na notebooku.

Chyba č. 2 – Monitor příliš vysoko

Pokud už použijete podložku pod monitor, abyste jej neměli příliš nízko, rozhodně to nepřehánějte. Zpravidla bude stačit podložka o výši přibližně do 10 cm. Než koupíte, raději vše přeměřte. Příliš vysoko umístěný monitor totiž způsobí, že se budete zaklánět a opět dojde ke zbytečné zátěži, především v oblasti krční páteře.

Chyba č. 3 – Myš příliš daleko

Prostor pro myš si vyčleňte dostatečně prostorný. Umístíte-li myš doprostřed tohoto prostoru, měli byste mít v lokti přibližně pravý úhel.

Pokud máte myš příliš daleko, zbytečně se za ní musíte natahovat. Je to nejen nepohodlné, ale způsobí to i nezdravou pracovní polohu. V některých případech sice máte prostor pro myš správně zvolený, ale od stolu se zbytečně daleko odsunete nebo vám řádné přisunutí nedovolí opěrky rukou.

Chyba č. 4 – Myš příliš blízko

Asi častějším jevem, než mít myš příliš daleko, je mít myš příliš blízko. Ani toto není ideální a opět dochází ke zbytečné zátěži zejména pro vaši ruku a rameno.

Chyba č. 5 – Zkřivená záda

Pravděpodobně nejrozšířenější a současně jedna z nejhorších chyb.

Záda mají být při sedu měla být rovná, v přirozené poloze.

Zkřivená záda znamenají jen problémy.

Chyba č. 6 – Rozvalená poloha

Další velmi rozšířenou polohou je tzv. rozvalená poloha. Člověk sedí v předu, na sedáku židle a o zádovou opěrku se opírá jen v oblasti lopatek. Tím dochází ke značnému namáhání zejména v oblasti bederní páteře.

Seďte až v zadní části sedáku tak, abyste mohli mít celá záda podepřena zádovou opěrkou.

Chyba č. 7 – Sedák židle příliš vysoko

Sedák židle by měl být přibližně v takové výšce, aby jste měli v kotnících a kolenou pravý úhel.

Pokud máte sedák příliš vysoko, způsobíte si tak nadměrný tlak na spodní stranu stehen a útlak cév. To může vést k chronickým potížím až ke vzniku křečových žil.

Chyba č. 8 – Nevyužití celé plochy sedáku

Na sedáku se sedí co nejvíce vzadu tak, abyste se mohli pohodlně opírat o zádovou opěrku.

Sedíte-li příliš vpředu, o zádovou opěrku se opřít nemůžete nebo se dostanete do polohy v „pololeže“ – rozvalené, viz popis výše. Nevyužíváte-li zádovou opěrku, ztrácíte podporu a záda tak vystavujete zbytečné námaze.

Chyba č. 9 – Opěrky rukou příliš nízko nebo žádné

Opěrky rukou slouží k možnosti uvolnění rukou a ke snížení námahy, zejména na ramena. Máte-li opěrky příliš nízko, tak svou funkci nemohou plnit. Nemít opěrky rukou, znamená zbytečnou zátěž navíc.

Seřiďte si opěrky rukou tak, aby byly v úrovni výšky pracovní desky stolu.

Chyba č. 10 – Opěrky rukou příliš vysoko

Na druhou stranu, pokud máte opěrky rukou příliš vysoko, také to není to pravé ořechové. Příliš vysoká opěrka rukou způsobí zbytečný tlak na spodní stranu předloktí a útlak cév na ruce a zejména, zbytečně namáhá rameno.

Chyba č. 11 – Noha přes nohu

Této chyby se dopouští především ženy. Noha přes nohu vám nepřinese nic dobrého. Zpravidla způsobí odklon od ideální polohy zad, odsunutí od stolu a tím zbytečně vzdálenou myš a s tím spojené namáhání ramene, zbytečnou námahu v oblasti pánve a v neposlední řadě, nadměrný útlak na spodní stranu stehen.

Tato poloha, byť se vám zdá sebevíce pohodlná, opravdu není zdravá! Vyvarujte se jí!

Chyba č. 12 – Hlavová opěrka příliš vysoko

Možná se to bude někomu zdát postavené na hlavu, ale hlavová opěrka není od toho, aby vám při sedu podpírala hlavu. Hlavová opěrka musí umožnit úlevu. Tj., cítíte-li potřebu uvolnit si krční páteř, prostě si hlavu o opěrku opřete.

Při běžném sedu by se však opěrka hlavy neměla dotýkat a neměla by vám bránit při běžném pohybu. Pokud se hlavy dotýká, omezuje pohyb a může tak způsobovat zbytečnou námahu krční páteře.

Seřiďte si proto hlavovou opěrku tak, aby vám byla k dispozici, ale nezavazela.

Chyba č. 13 – Vzdálenost očí od monitoru

Vzdálenost očí od monitoru by měla být mezi 50 – 70 cm.

Pokud používáte speciální monitory, velké monitoru nebo TV, vždy se řiďte doporučením výrobce na optimální pozorovací vzdálenost.

Zdá-li se vám 50 až 70 cm příliš, může být chyba v monitoru, jeho nastavení nebo je zkrátka potřeba navštívit očního lékaře.

Jak to je tedy správně?

Přibližně ideální sed, na běžném kancelářském pracovišti a na normální kancelářské židli, je vidět níže na fotografii.

Pravý úhel by měl být v kotnících, kolenou. Stejně tak i mezi osou hlavy a stehen, což v praxi znamená, že záda jsou mírně zakloněna.

V optimální poloze byste měli strávit převážnou dobu práce v sedě, rozhodně tak ale neseďte strnule 8 hodin v kuse. Klidně občas polohu zaměňte a to i za jinou, méně zdravou.

Nezapomínejte také na bezpečnostní přestávky. Ideálně alespoň 1 x za hodinu, si na 5 min odpočiňte a proveďte některé z protahovacích či uvolňovacích cviků.

A hlavně, máte-li nějaké zdravotní problémy nebo chcete-li jim skutečně předejít, vyhledejte odborníka – fyzioterapeuta, který vám dá doporučení šitá na míru!

Jakou židli zvolit?

Velmi častá otázka: „Jakou židli zvolit?“ nebo: „Na které židli se sedí zdravě?“

Znovu je dobré připomenout, že zdravý sed neexistuje. Stejně tak neexistuje ani zdravá židle. Na trhu existují židle, které vám neumožní či neulehčí sedět optimálně, židle, které vás dokonce nutí sedět vyloženě nezdravě, židle, které optimální sed umožní a v neposlední řadě židle, které vás nutí sedět optimálně.

V poslední kategorii příliš velký výběr není. Ze současné nabídky se s klidným svědomím dá doporučit pouze česká značka židlí Therapia (na fotografiích).

Kancelářské židle Therapia umožňují nejen optimální nastavení, ale také vám vytváří optimální podporu.

Na rozdíl od mnohých konkurentů nejsou založeny na aktivním sezení, tzv. židle se pod vámi různě nehoupe.

Židle mají skvěle navržený sedák, který vám prakticky neumožní, sedět na něm špatně. Opěrka zad se dá přizpůsobit dofouknutím integrovaného bederního balonku. Skvělé je vykrojení pro zádové opěrky pro ramena nebo perfektně seřiditelné opěrky rukou, které umožní dostatečné přisunutí ke stolu. Hlavová opěrka je navržena tak, aby nepřekážela, ale v případě potřeby byla k dispozici.

Připočteme-li skvělé materiály, extrémně dlouhou životnost i záruku výrobce, musí být tato židle i přes vyšší cenu jasnou volbou každého, komu na svém zdraví skutečně záleží.

Klávesnice a myš – mají smysl ty ergonomické?

Ano, rozhodně mají.

Ergonomická klávesnice i myš vám umožní mít ruce v co možná nejpřirozenější poloze. Z obrázků níže jsou patrny rozdíly mezi klasickými periferiemi a těmi ergonomickými.

Běžná klávesnice, zejména při použití předních podpěrných nožiček, vás nutí zalamovat ruce v zápěstí. Píšete-li všemi deseti, nutí vás také k zalomení rukou do stran.

Z běžně dostupných ergonomických klávesnici lze doporučit snad jen Microsoft Sculpt Ergonomic, většina ostatních má označení „ergonomická“ jen pro marketingové účely a se zdravým nijak nesouvisí.

Podobně i běžná myš přestavuje riziko pro zápěstí a útlak v oblasti karpálního tunelu. Tomu zcela předejdete použitím vertikální myši.

Mezi kvalitní ergonomické vertikální myši patří např. Logitech MX Vertical.

Protahovací a uvolňovací cviky

Myslíte-li to se svým zdravým vážně, neobejdete se bez pravidelného cvičení. Práci v sedě je zkrátka potřeba přerušovat a během přestávek své tělo co nejvíce „srovnat.“

Níže na fotografiích jsou příklady některých možných základních cviků.

Každý jsme však jiný, každý má své vlastní problémy a potřeby. Rozhodně proto neváhejte kontaktovat odborníka – fyzioterapeuta, který vám doporučí a naučí vás provádět ty nejlepší cviky, přesně dle vašich potřeb.

Závěr

Nepodceňujte v sedě práci u PC z hlediska zdravotních rizik. Potíže přicházejí velmi pomalu, nenápadně a až se projeví v plné síle, je jejich řešení dost obtížné. Potíže, ať již v podobě „karpálních tunelů“, potíží s krční páteří, bederní páteří, klouby apod., mohou značně ovlivnit kvalitu vašeho života.

Včasná prevence je snadná a účinná. Nebojte se do ní investovat!

A jak sedíte u PC vy? Dbáte na své zdraví? Podělte se do komentářů, sdílejte fotografie svých pracovišť.

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Vložené zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře