Slisuje kolegu na lisu

UPOZORNĚNÍ! VIDEO OBSAHUJE EXPLICITNÍ NÁSILÍ.
VIDEO NENÍ VHODNÉ PRO OSOBY MLADŠÍ 18 LET A OSOBY SLABŠÍ POVAHY!
Video je zde umístěno čistě z důvodu prevence a pro vzdělávací účely.

V případě moderního stroje by šlo takovému pracovnímu úrazu zabránit kombinací detekčního zařízení, které by rozpoznalo přítomnost obsluhy lisu v jeho pracovním prostoru a znemožnilo provést pracovní zdvih a např. možnosti spustit lis jen pomocí stlačení dvou spouštěcích tlačítek, dostatečně vzdálených od sebe (pro každého zaměstnance jedno) a případně také v kombinaci o mechanický bezpečnostní prvek, např. branku, která by musela být před spuštěním lisu uzavřena.

Pokud stroj není vybaven bezpečnostními zařízeními a prvky, stále platí povinnost obsluhy stroje, muset se před jeho spuštěním přesvědčit, že se v jeho pracovním prostoru stroje nenacházejí žádné osoby. Zde je ovšem obrovský prostor pro selhání lidského činitele, jak také dokazuje video.

Odst. (3), § 3, nařízení vlády č. 378/2001 Sb., kterým se stanoví bližší požadavky na bezpečný provoz a používání strojů, technických zařízení, přístrojů a nářadí, úz:

Obsluha musí mít možnost se přesvědčit, že v nebezpečných prostorech se nenachází žádný zaměstnanec; pokud nelze tento požadavek splnit, bezpečnostní systém před spuštěním, popřípadě zastavením zařízení musí vydávat zvukový nebo i viditelný výstražný signál, aby zaměstnanci zdržující se v nebezpečném prostoru měli vždy dostatek času nebezpečný prostor opustit.

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Vložené zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře