Koncový spínač je ve své podstatě velmi jednoduché zařízení. Otevřete kryt stroje, spínač je rozpojený a tím je blokován spouštěcí mechanismus zařízení – zařízení neprovede pracovní zdvih nebo se jinak neuvede do chodu. Kryt zavřete, uvedení do chodu je možné.
Dnešní stroje, které by při otevření ochranného krytu mohly pro obsluhu představovat rizika, jsou těmito spínači vybavené. Doplňkovou ochranou může být např. kombinace koncových spínačů s optickou závorou.
Dle písm. d), odst. (1), § 3, nařízení vlády č. 378/2001 Sb., platí:
“Minimálními požadavky na bezpečný provoz a používání zařízení v závislosti na příslušném riziku vytvářeném daným zařízením jsou vybavení zařízení zábranou nebo ochranným zařízením nebo přijetí opatření tam, kde existuje riziko kontaktu nebo zachycení zaměstnance pohybujícími se částmi pracovního zařízení nebo pádu břemene.”
Bohužel stále dochází k tomu, že se koncové spínače vyřazují z provozu. Buď záměrně, aby mohl být kryt otevřen i za chodu stroje, což může někdy zdánlivě usnadnit práci, jindy se zkrátka poškodí a než by se opravily, tak se raději “obejdou.”
Jak může dopadnout obsluha nebezpečného zařízení bez koncových spínačů, je patrné na dnešním videu.
Nevyřazujte nikdy koncové spínače a nepracujete na zařízení, které je má vyřazeno nebo poškozeno!