Každý, kdo pravidelně zažívá noční směny ví, že to není nic snadného. Den předem si často pořádně neodpočineme a jdeme do práce, kde máme odvádět 100% pracovní výkon. Vím, že každé pracovní odvětví má svá specifika, je možné, že po přečtení článku si řeknete „Tak tohle u mě fakt nepůjde!“.
Pokusím se vám to v krátkosti podat srozumitelně a předat vám pár principů, které si dle svého můžete do své pracovní doby napasovat.
Pojďme na to……..
Příprava na noční směnu v podstatě začíná už obědem. Celý den by měl být o lehkých jídlech, ovoci, zelenině. Pokud si dáte k obědu svíčkovou se 6, unaví vás a možná si chvilku schrupnete. Otázka je „Je to ten spánek, který chci?“. Tělo musí natrávit hodně energie a neodpočine si ani při spánku.
Volte jídla jako je bílé maso, těstoviny, rýže, luštěniny, ryby, polévky.
Řekněme, že noční směna vám začíná v 18h a zhruba v 17h musíte vyrazit z domu, abyste se na ni stihli dopravit.
Dopřejte si palačinky, wafle, jogurt s müsli, ovoce apod. Nebo si ovoce nechte až na dopolední svačinu.
Těstoviny nebo rýže s krůtím masem je ideální. Obsahuje množství sacharidů, které se vám budou později hodit. Vyvarujte se těžších tučných omáček jako je například sýrová.
Běžte si lehnout, pokud jste ještě nespali.
Odpolední svačina v 15h pro vás bude důležitá. Dejte si žitný chléb (žitná mouka má nižší glykemický index než pšeničná, tzn. Vydržíte déle sytí) např. s lučinou, vysokoprocentní šunkou, sýrem – nechám na vás, k tomu zeleninu. Zeleninou nemám na mysli, že si dáte kolečko okurky. Do misky si nakrájejte papriku, salát, teď v zimě je ideální zelí. K pití si dejte bylinkový čaj, mezi 15 a 17 hodinou jede močový měchýř naplno a je ideální doba na jeho propláchnutí, kávu tedy ne.
Naše tělo a orgány mají své bilogické hodiny. Nemohou všechny fungovat naplno celý den, v určitou dobu jsou jedny aktivnější než druhé. Pokud bychom to měli brát z tohoto pohledu tak celou noční směnu můžeme rozdělit do několika fází.
Jak už jsem říkal, každá profese má na noční směně jiné potřeby. Ne vždy nám okolnosti dovolí se tím řídit. Když to hodně zestručním nejezte v hodinách 19-21, 01-03, kávu nepijte 17-19, 23-03, pokud jste kuřáci, dejte plicím pauzu mezi 03-05.
Věřím, že vás článek inspiroval.
Přečtěte si také článek: “Požadavky BOZP na noční práce.“