Spousta malých podnikatelů s minimem zaměstnanců sice tuší, že mají určité povinnosti v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci (BOZP), ale vůbec neuvažují nad tím, že by zaplatili odborně způsobilou osobu. V lepším případě se pokusí úkoly BOZP splnit svépomoci, v tom horším, bezpečnost zcela ignorují. Jak je to ale ve skutečnosti? Může si podnikatel BOZP zajišťovat sám? A pokud ano, má vůbec reálnou šanci dostát svépomoci požadavkům předpisů? To zjistíte po přečtení tohoto článku.
Úvodem rovněž nutno poznamenat, že tento článek není žádnou reklamou na služby BOZP, nýbrž jen zhodnocením současného stavu právních požadavků v kontextu položené otázky.
Podnikatelé si často mylně domýšlí, že BOZP se vztahuje jen na velké výrobní podniky. Dál od pravdy však ani nemohou být. Právní předpisy pracují obecně s pojmem: “zaměstnavatel” a přitom vůbec nerozlišují druh činností nebo velikost podnikání.
BOZP se tak rozhodně týká každého zaměstnavatele, byť by měl jednoho jediného brigádníka, sedícího celou směnu u PC.
A co víc. BOZP se částečně vztahuje i na podnikatele a osoby, které nikoho nezaměstnávají, viz § 12, zákona č. 309/2006 Sb.
Ano, ale…
Na tuto otázku odpovídá zákon č. 309/2006 Sb., ve svém odst. (3), § 9.
Zaměstnává-li zaměstnavatel nejvýše 25 zaměstnanců, může zajišťovat úkoly v prevenci rizik sám, má-li k tomu potřebné znalosti.
Potřebné znalosti nejsou nikde definovány, takže záleží na uvážení každého zaměstnavatele. Nebude dalece od pravdy konstatování, že potřebnými znalostmi reálně disponují především osoby odborně způsobilé k zajišťování úkolů prevence rizik v oblasti BOZP.
Bezpečnost a ochrana zdraví při práci je velmi komplexní obor, kdy povinnosti vyplývají z desítek právních předpisů a stovek, ne-li tisíců technických norem. Zajištění BOZP v souladu se všemi předpisy potom vyžaduje dostatečné praktické zkušenosti a dovednosti.
Ono “svépomoci” tedy dost naráží už na výše uvedený paragraf.
Pokud se zaměstnavatel rozhodne plnit úkoly BOZP svépomoci, čeká jej zřejmě, a to v prvé řadě, studium množství právních a ostatních předpisů BOZP. Přehled těch nejvýznamnějších můžete nalézt např. v tomto registru.
Kromě právních předpisů, je nutné zorientovat se i ve značném množství technických norem, které se vztahují k pracovištím zaměstnavatele, provozovaným zařízením nebo vykonávaným činnostem.
Je nutné seznámit se s požadavky zejména v následujících oblastech:
Obávám se, že celá věc v Česku a zřejmě nejen zde, došla tak daleko, že běžný zaměstnavatel opravdu nemá sebemenší šanci požadavkům právních a ostatních předpisů BOZP dostát, byť reálně dokáže bezpečnost a ochranu svých zaměstnanců zajistit na přijatelné úrovni.
Byrokratických požadavků, byť s nějakým reálným základem, je dnes zkrátka tak mnoho a jejich splnění je natolik odborně a často i časově náročné, že ani najmutí si externího dodavatele služeb, jakožto osoby odborně způsobilé, není žádnou zárukou, že zaměstnavatel dostojí všem svým povinnostem.
Ono totiž, co si budeme nalhávat, dostát všem povinnostem je problém i pro zaměstnance – osobu odborně způsobilou, která se plnění úkolů BOZP věnuje na plný úvazek, 8 hodin denně.
Nutno také podotknout, že s počtem zaměstnanců, velikostí pracovišť a počtem vykonávaných činností celková náročnost plnění úkolů roste. Rozhodně se ale nedá říct, že by splnění všech povinností bylo u nejmenších zaměstnavatelů, kteří provozují relativně bezpečné činnosti, snadné.
Jak z toho ven?
Najděte a zaměstnejte na hlavní pracovní poměr kvalitního člověka – osobu odborně způsobilou (při hledání můžete využít náš katalog odborníků).
Pokud toto není možné, zajistěte si dodavatele služeb a trvejte na spolupráci při plnění všech úkolů prevence rizik stanovených právními a ostatními předpisy BOZP. A zejména se o plnění jednotlivých povinností zajímejte.
Bez kvalitní odborně způsobilé osoby, které navíc poskytnete dostatek prostoru, jen těžko všem svým povinnostem, coby povinnostem zaměstnavatele, dostojíte.
V každém případě, jak s osobou odborně způsobilou v zádech, tak i bez ní, jednejte vždy tak, aby výkon práce vašich zaměstnanců byl skutečně bezpečný. Sami si všímejte rizik a sami přijímejte adekvátní opatření. Nečekejte až a zda vůbec vám to někdo přikáže.
Rozhodnete-li se plnit úkoly BOZP svépomoci, tedy bez přispění odborně způsobilé osoby, jen dost těžko dostojíte formálním a byrokratickým požadavkům právních a ostatních předpisů, tj. zejména požadavkům na zpracování a vedení veškeré související dokumentace. S tím se zkrátka musíte smířit.
Pokuste se proto, aby reálná bezpečnost, tedy ta skutečná bezpečnost, která není v šanonech, ale která je přímo na pracovištích, byla na co nejvyšší úrovni a proto:
Nesnažte se v plnění výše uvedených úkolů hledat vědu. Snažte se vždy věci dělat tak, aby dávaly smysl.
Výše uvedený postup není návodem, jak dostát všem požadavkům BOZP, ale jde o jakýsi odrazový můstek pro zaměstnavatele, kteří se rozhodnou BOZP plnit svépomoci, bez oslovení odborně způsobilé osoby.
Mrkněte se také na článek věnující se nejčastějším závadám na pracovištích.
Z výše uvedeného postupu je také zcela vyjmuta povinnost zaměstnavatele, zařadit práce do kategorií, tedy tzv. kategorizace prací. Jde o proces, který je velmi odborně, časově i finančně náročný a ve finále velmi často nepřináší žádný reálný pozitivní dopad na BOZP.
Více o kategorizaci prací v těchto článcích:
Problematika BOZP je opravdu natolik náročná, že zkrátka nelze odpovědně doporučit, aby ji zaměstnavatelé plnili zcela svépomoci.
Ono opravdu dnes nestačí dbát jen na tu reálnou bezpečnost na pracovištích. Můžete se snažit mít sebelepší pracoviště, moderní a bezpečná zařízení, ale ve finále vás úřední šiml doslova sešrotuje pro úraz, kterému se ani zabránit nedalo, za nějaký formální nedostatek ve vedené dokumentaci.
Rozhodně se snažte dělat maximum pro to, aby se vašim zaměstnancům reálně nic nestalo. Pečujte o pracoviště, pečujte o provozovaná zařízení, zamýšlejte se z hlediska rizik nad všemi vykonávanými činnostmi, přijímejte účinná opatření. Pokud však neinvestujete značné finanční prostředky do odborně způsobilé osoby, všem byrokratickým povinnostem jen velmi těžko dostojíte.
Odpověď na úvodní otázku: “Zvládne si malý podnikatel zajistit BOZP svépomoci?” za mě tedy naneštěstí zní: “Ne. Nedokáže!”
I přesto, že odpověď je ne, vždy se pro bezpečnost svých zaměstnanců snažte udělat maximum, Nejhorší je totiž, nedělat nic!
Nezapomínejte, že BOZP není pár dokumentů v šanonu. BOZP není ani školení zaměstnanců. BOZP je velmi komplexní oblast podnikání, kterou nelze naplnit jednorázovým výkonem, ale který musí být plněna soustavně!