V pondělí 27. 06. 2022 v Jordánském přístavu Aqaba jeřábem nakládali na kotvící nákladní loď, teprve rok starou a plující pod vlajkou Honkongu, 6 tlakových nádob s chlorem. Každá nádoba obsahovala až 30 tun této toxické látky.
Při nakládce jedné z nádob, ve chvíli, kdy již byla zdvižena vysoko nad plochu doku, došlo k jejímu pádu. Pádem se nádoba poškodila, což způsobilo její fyzikální výbuch a chlor z ní začal prudce unikat. K neštěstí došlo v 15:15 místního času, kdy se na lodi i v přístavu pohybovaly stovky lidí.
Počet obětí je až 13, zraněných potom kolem 260.
Záchranáři neprodleně kolem místa nehody vytvořili zátaras o poloměru 500 m. Lidem v okolí doporučili nevycházet ven a zahájili jejich evakuaci. Evakuována byla také jižní pláž Aqaba, která je vyhledávaným letoviskem u Rudého moře.
Dle zástupce šéfa přístavu k pádu došlo z důvodu prasknutí ocelového lana, na kterém byla nádoba zavěšena.
Ani dvě státní nemocnice a jedno soukromé zdravotnické zařízení nestačili k ošetření tak velkého počtu zraněných. Proto musela být zřízena i polní nemocnice. Před nemocnicemi se dokonce k večeru začaly vytvářet fronty. Nemocnice překročili své kapacity a nebyly schopny ošetřovat další zraněné. Zranění přitom často utrpěli středně těžká až těžká zranění.
Mluvčí civilní obrany Amer al-Sartawy uvedl, že na místě bylo nasazeno více než 2700 příslušníků bezpečnostních a pohotovostních služeb. Z nich bylo asi 45 při zásahu zraněno.
V současné době probíhají práce na likvidaci havárie a samozřejmě vyšetřování celého incidentu. Pomoc se zvládáním havárie nabídl také sousední Izrael.
Chlor je plyn, který je akutně toxický a při vdechnutí již nízkých koncentrací může způsobit smrt. Také silně dráždí kůži, oči a dýchací cesty. Chlor má také oxidační vlastnosti a dokáže podporovat hoření. Jde také látku, která je akutně toxická pro vodní organismy a může na ně mít i chronické účinky.
Odpařující se zkapalněný chlor může způsobit vážné ormzliny.
Chlor na vzduchu vytváří žlutozelený těžký oblak, držící se při zemi, který se obtížně ředí a spíše se jako celek pohybuje po směru větru. Za normálních podmínek se z jednoho litru zkapalněného chloru může vytvořit až 475 litrů plynného chloru!
Vytvořený oblak plynného chloru se zkrápí roztříštěným vodním proudem, ale pro zasahující hasiče jde o velmi náročný postup, kdy musejí být vybaveni celoochranným oblekem s izolačním dýchacím přístrojem.
Na videu níže záběry a reportáž z místa nehody.