Pokud se zaměstnanec dotkne vodivé části elektrického zařízení pod napětím, začne jeho tělem procházet elektrický proud. Jestliže hodnota proudu překročí určitou úroveň a nedojde k jeho přerušení (odpojení), může to mít za následek až smrtelný pracovní úraz. A právě k co nejrychlejšímu odpojení proudu, pokud již k dotyku dojde, slouží proudové chrániče, neboli též fíčka.
Zda bude dotyk zaměstnance s živou částí pod napětím smrtelný, záleží na mnoha faktorech, mezi které patří doba působení, velikost proudu, vlhkost prostředí, ale také vlhkost pokožky nebo např. teploty. Dokonce každý člověk snese jinou úroveň.
Střídavé proudy v rozmezí:
Z výše uvedeného je tedy zřejmé, že čím dříve dojde k přerušení proudu, který prochází osobou, tím nižší je šance vážného či smrtelného úrazu. Běžné proudové chrániče zajistí odpojení proudu v řádu milisekund, zpravidla do 30 ms.
Běžně používané proudové chrániče sestávají ze tří hlavních funkčních částí, kterými jsou:
Součtový proudový transformátor, v případě, kdy dojde k zemní poruše, tj. např. za stavu, kdy proud začne procházet osobou a dojde tedy ke vzniku zemního proudu, vybudí odpovídající magnetický tok ve svém jádru. Vzniklé napětí na výstupním vinutí transformátoru vytvoří proud a ten následně uvede do činnosti vybavovací relé, které dá signál k vypnutí kontaktů proudového chrániče.
Proudové chrániče se vybavují zkušebními zařízeními. Součástí těchto zařízení je testovací tlačítko, označené jako “T.” Stisknutím tlačítka, které je napojeno na zkušební odpor, v proudovém chrániči vyvolá reziduální proud, čímž se simuluje zemní proud a proudový chránič na něj musí zareagovat vybavením.
Proudový chránič je zařízení, které dokáže zachraňovat lidské životy při úrazu elektrickým proudem.
Je tedy nezbytně nutné zajistit jeho funkčnost, mimo jiné prováděním pravidelných kontrol. Tato povinnost plyne rovněž z ustanovení písm. c), odst. (1), § 4, zákona č. 309/2006 Sb., v účinném znění a písm. a), odst. (1), § 3, NV. č. 378/2001 Sb., úz.
Periodicita kontrol závisí na konkrétním zařízení a požadavcích výrobce, typu provozu a vnějších vlivech (prach, vlhkost, vibrace apod.).
Perioda kontrol běžných proudových chráničů je výrobcem zpravidla stanovena na 1 x měsíčně.
Zaměstnavatel však může periodu stanovenou výrobce, dle potřeby i zkrátit (ideálně formou stanovení v místním provozním bezpečnostním předpise).
Z ustanovení některých norem vyplývá i perioda delší (např. ČSN 33 2140 stanoví 1 x 3 měsíce). Nenechte se však zmást. Výrobce zde však má hlavní slovo.
Testováním proudového chrániče dojde k vypnutí elektrických obvodů, které tento proudový chránič chrání. Některé obvody a zařízení není možné vypínat jednou měsíčně nebo dokonce ani jednou za půl roku, např. z technologických a provozních důvodů. U takových obvodů by měly být použity takové typy proudových chráničů, které nevyžadují časté kontroly, ale umožní např. kontroly roční.
Samotné testování je u běžně používaných proudových chráničů velmi jednoduché a spočívá ve stisknutí tlačítka “T”, které v ideálním případě způsobí vybavení proudového chrániče, tedy i shození ovládací páčky do polohy vypnuto. Následně je vhodné překontrolovat, že k odpojení elektrického proudu reálně došlo (např. nesvítící světla nebo lépe měřením příslušného obvodu). Došlo-li k odpojení v pořádku, nezbývá, než po kontrole chránič resetovat natáhnutím ovládací páčkou.
Pokud proudový chránič po stisknutí tlačítka “T” nevybaví, tj. ovládací páčka nespadne do polohy vypnuto nebo nedojde k reálnému odpojení proudu, je třeba zavolat pracovníka elektroúdržby a zajistit opravu / výměnu proudového chrániče.
Při testu se postupuje vždy v souladu s pokyny výrobce. Testovací tlačítko se zpravidla jen rychle stiskne a pustí, jeho držení může mít na chránič negativní vliv. Proudový chránič by měl vybavit při každém stisknutí testovacího tlačítka. Pokud tedy reaguje vybavením jen např. na 8 z 10 stisknutí, nelze jej považovat za provozuschopný!
Kontroly je nutné řádně evidovat a dle potřeby prokázat.
Vše ohledně provádění kontrol proudových chráničů je ideální uvést do místního provozního bezpečnostního předpisu, tj. zejména stanovit: