Platnost oprávnění k obsluze pracovních plošin  


Jana
Reakcí: 18
 Jana
Autorizovaný odborník
(@jana)
Aktivní člen
Přidal se: před 9 měsíci

Stále palčivější problém pro české firmy a řemeslníky realizující své zakázky v zahraničí je nesoulad českých technických norem s legislativou, která dlouhodobě neodpovídá oprávněným potřebám naší společnosti.

Potíže nastávají u činností spojených s použitím pojízdných zdvíhacích pracovních plošin při realizaci vyjímečných staveb a technicky náročných výškových budov, které se stále více přibližují oblakům.

Požadavky na výcvik a platnost oprávnění k obsluze pohyblivých pracovních plošin se v Česku a v zahraničí diametrálně liší.

S tím samozřejmě souvisí jeho hodnota i cena.

Málokdo ví, že na provoz technických zařízení se nevztahuje zákon o uznávání odborné kvalifikace (číslo 18/2004 Sb. v platném znění - zákon o uznávání odborné kvalifikace a jiné způsobilosti státních příslušníků členských států Evropské unie a o změně některých zákonů).

U našich sousedů (Slovensko, Polsko, Maďarsko) záleží na dohodě. Můžete se setkat i s požadavkem na oprávnění vydané podle jejich právních předpisů.

V zemích jako je například Německo, Rakousko, Švýcarsko, Itálie, Anglie, USA, Turecko a prosperujících zahraničních firmách jsou s českým oprávněním bez šancí.

Nové stroje mají do ovládacího panelu zabudovanou čtečku, která si automaticky na centrální evidenci zkontroluje rozsah a platnost oprávnění k obsluze plošin z čipu zabudovaného ve Smart PAL Card a na základě toho dotyčnému umožní nebo zamezí ovládání stroje.

Osobní údaje jsou uchovávány v souladu s nařízením GDPR ve školícím centru.

Existuje celosvětová síť certifikovaných školících center pro vzdělávání a praktický výcvik obsluhy plošin. Výstupem je "řidičák" pro plošinu příslušné kategorie označený čárovým kódem a časově omezenou platností - PAL Card a nyní nově Smart PAL Card, která obsahuje čip.

Každý rok je vydáno více jak 100 000 těchto karet certifikovaných mezinárodní organizací International Powered Access Federation, která vede centrální evidenci všech vydaných Pal Card (založena 1983).

Jak už všichni víme, ekonomika je vždy na 1.místě, takže vysloužilé pracovní plošiny se prodávají soukromníkům do půjčoven plošin na východ.

Například do ČR, kde je jich provozováno už více jak 4000 kusů (údaj jsem převzala ze zpravodaje AZZ ČR číslo 1/2019). Neustále přibývají další stroje a jejich výškový dosah se stále více zvyšuje.

V ČR bývají ovládané obvykle lidmi bez potřebného vybavení, znalostí, zdravotní způsobilosti pro práci ve výškách a samozřejmě i bez oprávnění k obsluze.

Jsou to amatéři, kteří riskují život, stroj a vážně ohrožují okolí. Většinou o tom ani nevědí, ale to je neomlouvá, stejně tak to neomlouvá ani firmy a instituce, které o vzniklé situaci vědí, ale z ekonomických a jiných důvodů tohle umožňují.

Věřím tomu, že lidé se nerodí s dovedností obsluhovat zdvíhací zařízení, a že přečtení návodu (pokud se k němu dostanou) nestačí neboť některé půjčovny ho mají zpracován zjednodušeně, nepřesně a slouží i jako katalog.

Šokuje mne diametrální rozdíl v přístupu k celému problému.

Říkám tomu hra na bezpečnost:

  • V zahraničí usilovně pracují na tom, jak efektivně vycvičit obsluhu plošin a jak zamezit neoprávněné obsluze strojů amatérům a tím chránit životy a majetek.
  • V ČR přímo na stránkách Výzkumného ústavu bezpečnosti práce najdeme návod, jak díru v předpisech efektivně "očůrat".
    Podle živnostenského zákona školit může každý, kdo na příslušném úřadu zaplatí 500 Kč a vybaví si živnostenské oprávnění pro ohlašovací živnost volnou - mimoškolní výchova a vzdělávání, pořádání kurzů, školení, včetně lektorské činnosti.
    Školit může okamžitě, bez ohledu na to, co zná (výroba, obchod a činnosti neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona).
    https://www.bozpinfo.cz/kdo-muze-skolit-obsluhy-zdvihacich-plosin

Praktická ukázka pro srovnání, když 2 dělají totéž, výsledek nebývá stejný - samohybná plošina řízená oprávněnou obsluhou (1. video) a amatérem (2. video).

Chlapík zřejmě netušil, že pracovní plošina je zákeřný stroj, který se v jeho rukou dokáže přeměnit na výkonný katapult. Možná, že se mu rozsvítilo v hlavě a objevil důvod, proč má ve výškách používat bezpečnostní přilbu.

Na plošině nesmí být člověk sám. Vždy musí být v dosahu kvalifikovaná pomoc, schopná řešit indispozici obsluhy stroje, stav nouze nebo technickou závadu.

Pojďme společně vytvořit bezpečnější pracovní prostředí pro práci na plošinách a ve výškách!

Všichni se přece chceme vracet z práce domů zdraví a vpořádku.

5 Reakcí
Valdhans
Reakcí: 17
Autorizovaný odborník
(@valdhans)
Aktivní člen
Přidal se: před 9 měsíci

Dobrý den, našla byste odkaz na stanovisko VÚBP ke školení obsluh? Plošiny školím, myslím že zodpovědně a toto by mi v mnohém pomohlo. Jako špatný příklad třeba...)

Odpověď
3 Odpovědi
Jana
 Jana
Autorizovaný odborník
(@jana)
Přidal se: před 9 měsíci

Aktivní člen
Reakcí: 18

@valdhans

Dobrý den pane kolego,

podařilo se mi článek sice najít, ale jeho obsah je jiný včetně url.

Odborná způsobilost u zařízení se zvýšenou mírou ohrožení života a zdraví zaměstnanců

Odpověď
Valdhans
Autorizovaný odborník
(@valdhans)
Přidal se: před 9 měsíci

Aktivní člen
Reakcí: 17

@jana

Děkuji, to stanovisko je z větší části logické, ale (mimo rámec této diskuse) je v něm i poměrně dost nepravd a rozporů. Jsou tam navíc obsažena i hesla prodavačů průkazek, což mě přivádí do sféry konspiračních teorií. 😉 

Odpověď
Jana
 Jana
Autorizovaný odborník
(@jana)
Přidal se: před 9 měsíci

Aktivní člen
Reakcí: 18
Napsal: @jana

@valdhans

Dobrý den pane kolego,

podařilo se mi článek sice najít, ale jeho obsah je jiný včetně url.

 

Odpověď
Lukas
Reakcí: 56
Autorizovaný odborník
(@lukas)
Důvěryhodný člen
Přidal se: před 9 měsíci

Vážená paní Čechová,

zeptám se, jakou máte zkušenost s uplatněním ČSN ISO 18 878 v praxi? 

Odpověď
Sdílet: