Doba použitelnosti u chemických látek - označení na obalu  


Luboš David
Reakcí: 12
Registrovaný člen Autorizovaný odborník
(@lubos_david)
Aktivní člen
Přidal se: před 10 měsíci

Chemické látky (směsi) a doba jejich použitelnosti.

Přijde mi logické, že pokud má nějaká věc omezenou dobu použitelnosti, mělo by to být na ní (nebo na obalu) napsané.

Jasné je to u potravin, kosmetiky a léků.

Je ale nějaký předpis, který by to nařizoval pro chemické látky?

Nenašel jsem ani žádný jiný, který by nařizoval označení výrobku datem expirace v případě, že má čas nějaký vliv na jeho vlastnosti.

Mohli byste mě nějak navést, prosím?

2 Reakcí
Ing. Vít Hofman
Reakcí: 256
(@vit-hofman)
Uznávaný člen
Přidal se: před 1 rokem

Osobně se domnívám, že právní předpis, který by tuto povinnost obecně výrobcům CHLaS nařizoval, v ČR neexistuje. Ale.

Domnívám se, že v případě, pokud CHLaS po určité době může nabyt jiných vlastností a stane se pro uživatele nebezpečnější (např. nestabilní), než před uplynutím této doby, toto na etiketě látky být musí a to v souladu se zákonem o obecné bezpečnosti výrobků. Cituji odst. (3), § 4, zákona: 

Označování výrobku je pro účely tohoto zákona opatření výrobku informacemi umožňujícími posouzení rizik spojených s jeho užíváním nebo jakýmikoliv informacemi, které mají vztah k bezpečnosti výrobku. Výrobek musí být dále v souladu se zvláštním právním předpisem7b) opatřen údaji potřebnými k identifikaci výrobce a výrobku, popřípadě série výrobku.

Výše uvedené v návaznosti na písm. a), odst. (1), § 3, téhož zákona, cituji:

přičemž se sledují z hlediska rizika pro bezpečnost a ochranu zdraví spotřebitele zejména tato kritéria:

a) vlastnosti výrobku, jeho životnost, složení, způsob balení, poskytnutí návodu na jeho montáž a uvedení do provozu, dostupnost, obsah a srozumitelnost návodu, způsob užívání včetně vymezení prostředí užití, způsob označení, způsob provedení a označení výstrah, návod na údržbu a likvidaci, srozumitelnost a rozsah dalších údajů a informací poskytovaných výrobcem; údaje a informace musí být vždy uvedeny v českém jazyce.

 

Ve většině případů pouze CHLaS ztratí své schopnosti, pro kterou si ji uživatel zakoupil. Vyschne, ztratí viskozitu, ztratí desinfekční vlastnosti apod. Tj. nestane se více nebezpečnou.

Nejsem ale přes CHLaS odborník, takže to berte jen jako takový pohled a ne závazné stanovisko.

Odpověď
1 Odpověď
Luboš David
Registrovaný člen Autorizovaný odborník
(@lubos_david)
Přidal se: před 10 měsíci

Aktivní člen
Reakcí: 12

@vit-hofman

Dobrý den.

Za použití zákona 634/1992 na ochranu spotřebitele a Vámi zmíněného 102/2001 o obecné bezpečnosti výrobků, jsem dospěl ke stejnému závěru.

Jsem rád, že jste mi to víceméně potvrdil.

Pouze doplním, že pro biocidy je zvláštní zákon 324/2016, který požadavek na uvedení použitelnosti výslovně zmiňuje.

Děkuji!

Odpověď
Sdílet: