Lakovna v otevřeném prostoru a zakouřená hala  


Kubajs
Reakcí: 1
Registrovaný člen
(@kubajs)
Nováček
Přidal se: před 2 měsíci

Dobrý den.

 

Máme obrovský problém s lakovací kabinou v naší firmě. Hned vysvětlím situaci.

 

Před čtyřmi lety se naše logistická firma domluvila se Švýcarskem, že převezme část jejich výrobny a začne se ve skladu dokončovat výroba komponentů (jde o šrouby, které Švýcarsko nebo jejich dodavatelé vyrábí a u nás se voskují, pískují, lakují, nasazuje se na ně podložka a balí). Přes počáteční problémy se podařilo nastavit procesy a nějak se fungovalo. Švýcarsko bylo spokojené a předalo projekt Francii, která už měla v Čechách jednu menší pobočku, tak dávalo smysl vše spojit pod jednu střechu.

 

Francie před rokem přivezla automatickou lakovací kabinu (před tím se lakovalo pouze ručně, bylo to sice v otevřeném prostoru mezi lidma, ale bylo to snesitelné). V lakovací kabině se nanáší nejen barva, ale i matovadlo, které neuvěřitelně smrdí. Linka není vůbec nastavená a tak tu práškovou barvu a matovadlo pouští mezi lidi. Do toho rozjeli proces lakování šroubu s nasazenou podložkou (zákazník si přeje mít nalakovanou i podložku). Nutno podoknout, že pracujeme s práškovou barvou, která se díky elektřině přichytí ke šroubu a ty se pak vypečou v peci, takže si dovedete představit jaká je to paráda, když se do pece nandají šrouby s podložkou (která má pogumovaný spodek kvůli izolaci) a při vytažení se z pece vyvalí černý mrak, který projde celou halou (nemáme totiž téměř žádné odvětrávání).

 

Už to trpíme téměř rok a teď jsme se dostali do fáze kdy se už kvůli zimě tolik neotvírají rampy a tak se tam ta jedovatá mlha drží nad celou produkcí a my v ní. Zaměstnavatel tvrdí, že je to problém Francie, která má dotáhnout proces do konce a zajistit odvětrávání. Francie tvrdí, že je to problém zaměstnavatele, který má zařídit pořádnou halu a oddělit lakovnu od ostatního provozu.

 

Ale nejvíc škodný jsme na tom právě my zaměstnanci, kteří musí pracovat v zakouřené hale s rakovinotvorným mrakem zatímco se papaláši nahoře dohadují, kdo investuje kolik peněz.

 

Můžete mi poradit jak se proti tomuto jednání bránit nebo jak si alespoň zařídit odškodné za práci v rizikovém prostředí? Přece jenom jsme nezačali dělat ve skladu, abychom si z něho odnesli rakovinu. Halou už prošlo několik kontrol, ale vždy bylo vše v pořádku (však taky vždycky vyhnali lidi ven a tvrdili, že se na lakovně nepracuje a očividně jim to prošlo).

 

Díky za odpověď.

1 reakce
Ing. Vít Hofman
Reakcí: 256
(@vit-hofman)
Uznávaný člen
Přidal se: před 1 rokem

Dobrý den,

pokud máte problém s bezpečností, postup je asi následující.

Komunikujte a řešte problém s těmito osobami v následujícím pořadí:

  1. Zástupce zaměstnanců pro BOZP / "Odbory";
  2. Přímý vedoucí zaměstnanec;
  3. Vyšší vedení nebo přímo zaměstnavatel;
  4. Místně příslušné státní kontrolní orgány:
    • Oblastní inspektorát práce (OIP);
    • Krajská hygienická stanice (KHS).
  5. Soud.

 

Paralelně s výše uvedeným můžete navázat komunikaci i se smluvním poskytovatelem pracovnělékařských služeb.

Dle toho, co píšete, žádejte vysvětlení a informace:

 

V uvedeném případě by měla být přednostně zajištěna tzv. kolektivní ochrana. Tj. centrální odsávání, aby se "dým" z procesu vůbec nedostal do pracovního prostředí.

Pokud by toto nebylo technicky možné či finančně opodstatněné, pak na řadu přichází individuální ochrana = osobní ochranné pracovní prostředky a s tím související režimová opatření (bezpečnostní přestávky, střídání při práci apod.).

 

Pokud úřady kontroly provedly a nic nezjistili, podejte znovu podnět, může být i anonymní a konkretizujte problémy.

Současně připomínám vaše právo, uložené odst. (2), § 106, Zákoníku práce, cituji: 

"Zaměstnanec je oprávněn odmítnout výkon práce, o níž má důvodně za to, že bezprostředně a závažným způsobem ohrožuje jeho život nebo zdraví, popřípadě život nebo zdraví jiných fyzických osob; takové odmítnutí není možné posuzovat jako nesplnění povinnosti zaměstnance."

 

Bez ohledu na Francii, je toto problém vašeho zaměstnavatele, který má povinnost zajistit vám bezpečnost. Výmluvy na Francii jsou tedy bezpředmětné.

 

Přeji hodně štěstí v nezávidění hodné situaci.

Odpověď
Sdílet: