Odmítnutí práce kvůli bezpečnostnímu rizikům  


Milan.M
Reakcí: 4
Registrovaný člen
(@milan-m)
Nováček
Přidal se: před 3 měsíci

Dobrý den,

včera na noční směně jsem odmítl práci na stroji, který dle dokumentace výrobce nesplňuje několik bezpečnostních podmínek. Nechal jsem vzkaz zaměstnavateli o odmítnutí práce z důvodného podezření o svůj život či zdraví. Na směně jsem zůstal a zaměstnavatel byl přesně upozorněn na nedostatky na stroji. Také mě jako obsluhu tohoto stroje nikdy nenechal přečíst návod o obsluze, který se najednou našel po půl roce mého zaměstnání u daného zaměstnavatele (dalším faktem je, že jsem nucen denodenně dělat složité operace s jeřábem jako obráběč CNC, přičemž nejsem držitelem ani jeřábnického ani vazačského průkazu, zaměstnavatel vystavil falzifikát a chtěl abych podepsal účast na školení, které jsem nikdy neabsolvoval, zfalšoval test a další dokumenty se kterými jsem nebyl seznámen - což jsem odmítl podepsat)

Podal jsem vysvětlení z jakého důvodu práci odmítám ale  zaměstnavatel mě přes veškerou snahu o vysvětlení oznámil : "Že moje jednání považuje za hrubé porušení pracovní kázně a že mi za směnu nezaplatí".

Mohl bych poprosit o radu jak k jeho slovům a neetickému chování čelit nejlepším způsobem? Musím tedy ( v rámci myšlení mého zaměstnavatele) vykonávat práci, která může vést k poškození zdraví čí škodách na majetku,  abych nebyl nařčen  z hrubého porušení pracovní kázně? Musím obsluhovat jeřáby a nakládat materiál na základě falzifikátu, který jsem svým podpisem ani nepřevzal. Pokud mi zaměstnavatel směnu nezaplatí, jakým způsobem se mám/mohu bránit?

Děkuji moc za pomoc :), Milan M.

 

 

7 Reakcí
Ing. Vít Hofman
Reakcí: 242
(@vit-hofman)
Vážený člen
Přidal se: před 12 měsíci

Dobrý den.

Zaměstnanec je oprávněn odmítnout výkon práce, o níž má důvodně za to, že bezprostředně a závažným způsobem ohrožuje jeho život nebo zdraví, popřípadě život nebo zdraví jiných fyzických osob; takové odmítnutí není možné posuzovat jako nesplnění povinnosti zaměstnance. Viz odst. (2), § 106, Zákoníku práce https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2006-262/zneni-20190701?porov=20190101#p106

V praxi je to ale složitější, než "na papíře." Dle toho, co popisujete, pro vás bude ideálním řešením změnit zaměstnavatele. Bohužel. Jinak se dočkáte jen věčných bojů, naschválů a žádné zásadní změny - toť mé zkušenosti.

Pokud se se zaměstnavatelem / vedoucím zaměstnancem nedá rozumně domluvit a argumenty nechápe, pak se musíte obrátit s žádostí o pomoc na:

  1. Odbory nebo zástupce zaměstnanců pro oblast BOZP, pokud u vás působí - mohou na zaměstnavatele lépe zatlačit, než vy.
  2. Oblastní inspektorát práce (ve chvíli, kdy vám zaměstnavatel směnu nezaplatí a pokud máte důkazy - svědky, docházku, že jste na směně byl, bude to pro vás nejlepší možná páka. Inspektorát by měl věc prošetřit a žádat po zaměstnavateli vysvětlení, proč neplatil. Stejně tak se seznámí s vašimi argumenty. Následně mohou zaměstnavatele potrestat a tlačit jej k nápravě. V praxi to bude mít ale dost pravděpodobně důsledky, jak píši výše - tedy pro vás ne příliš pozitivní).
  3. Soud

Lze jen doporučit, trvat na svém a rozhodně nevykonávat práci, o které si myslíte, že by vám mohla ublížit. Hrdinů již bylo dost.

Odpověď
Milan.M
Reakcí: 4
Registrovaný člen
(@milan-m)
Nováček
Přidal se: před 3 měsíci

Dobrý den,

děkuji moc za informace, velmi mi Vaše rada pomohla. Jak již říkáte, jsem připraven a už i rozhodnut změnit zaměstnavatele. Vím, že v téhle situaci si sám či za pomoci "odborů" nemám jak více pomoci. S velkým díkem za odpověď a přáním hezkého dne, Milan M.

Odpověď
2 Odpovědi
Valdhans
Autorizovaný odborník
(@valdhans)
Přidal se: před 7 měsíci

Aktivní člen
Reakcí: 16

@milan-m

Více takových jako jste vy. Dnes jsem řešil případ, kdy se zaměstnanec pohybuje na prahu zranění a kriminálu a přesto v práci pokračuje. A proč? Že je prý už starý a těžko by hledal jinou práci. Tak jsem to vyřešil za něj a o práci nepřišel.

Odpověď
Ing. Vít Hofman
(@vit-hofman)
Přidal se: před 12 měsíci

Vážený člen
Reakcí: 242

@valdhans

Jo, jsou to opravdu jen výjimky mezi zaměstnanci, kteří dokáží odmítnout pro ně rizikovou práci a vyžadovat BOZP.

Odpověď
Milan.M
Reakcí: 4
Registrovaný člen
(@milan-m)
Nováček
Přidal se: před 3 měsíci

Velice si vážím Vašich slov, jsou pro mě povzbuzující, doopravdy je škoda, že není více lidí co by  dokázali postavit svoji bezpečnost na první místo a odmítnout práci kvůli ohrožení zdraví, života a i majetku zaměstnavatele. 

Bohužel i když cítím, že jsem byl v právu a udělal jsem správně, přichází ten bolestný moment, kdy člověk prakticky "musí" změnit zaměstnavatele. Pokud by více lidí bylo ochotno bránit svá práva na BOZP, zaměstnavatelé by dříve nebo později museli brát zřetel na daný problém.

Ale bohužel, jak už zmínil pan Ing., v praxi to vypadá ovšem doopravdy jinak, po té co člověk upřednostní ochranu zdraví při práci, je prakticky doveden k výpovědi na základě změněných podmínek práce (nepřiznání nenárokové složky mzdy, převedením na jinou práci, výraznými změnami směnnosti a lidově řečeno vytvořením podmínek za kterých se již nedá u daného zaměstnavatele dále pracovat).

Kdyby každý zaměstnanec se zastal svých práv ohledně BOZP, mohli bychom všichni pracovat bezpečně a beze strachu a náš trh práce by se posunul na úplně jinou úroveň.

Snad se tato situace v ČR jednou obrátí k lepšímu 🙂

Přejí hezký den a s díkem,

Milan M.

 

 

Odpověď
1 Odpověď
Ing. Vít Hofman
(@vit-hofman)
Přidal se: před 12 měsíci

Vážený člen
Reakcí: 242

@milan-m

Řešením je fungující odborová organizace, která bude kopat za zaměstnance.

Odpověď
Milan.M
Reakcí: 4
Registrovaný člen
(@milan-m)
Nováček
Přidal se: před 3 měsíci

Určitě s Vámi souhlasím, ale mnohdy jsou tyto organizace nefunkční a jejich členové a zastupitelé jsou laxní v přístupu a neochotni spolupracovat na jakémkoliv řešení či pomoci ve zlepšení podmínek (viz zastupitele v naší organizaci - odpověď na otázku "Kde bych mohl přečíst či půjčit si kolektivní smlouvu" mi byla sdělena po zjištění informace asi o 3 dny později 😀 ).

Věřím, že u velkých firem je situace odlišná a úroveň pracovníků v těchto pozicích, ať už v přístupu, ochotě řešit problémy či znalostech problému a zákonů je nesrovnatelně vyšší.

Smutné, ale pravda 🙁

 

Odpověď
Sdílet: