Vstupní prohlídka- způsobilý s podmínkou  


klokan
Reakcí: 2
Registrovaný člen
(@klokan)
Nováček
Přidal se: před 1 měsícem

Dobrý den, 

 

známý nevidí na jedno oko od dětství. Našel si novou práci, ve které občas bude muset jezdit na pracovní cesty osobním vozem, kdy mu budou propláceno cestovné. Cca jednou měsíčně bude muset vozit i jiné zaměstnance. Hlavní pracovní náplň však nesouvisí s řízením, přesto má v žádosti o pracovní posudek uvedeno řízení motorových vozidel  výjimkou řidičů podle par. 87 odst.1 zákona č. 361, pokud je tato činnost vykonávána  jako obvyklá součást výkonu práce nebo jsou do místa výkonu práce přepravovány další osoby (tvz. ridiči referenti.). Doktorka do posudku napsala práce způsobilý s podmínkou, že může řídit ve Skupině A, ale ne ve skupině B. Otázka zní, do jaké skupiny podle vyhlášky patří? Může tuto práci vykonávat? Pokud ne, tak co udělat pro to, aby ano. 

 

2 Reakcí
Ing. Vít Hofman
Reakcí: 256
(@vit-hofman)
Uznávaný člen
Přidal se: před 1 rokem

Dobrý den.

Vyhláška 277/2004 neuvádí skupinu A a B, ale skupinu 1 a 2. Předpokládám, že jsou skupinami myšleny skupiny dle této vyhlášky a ono A, B je překlep buď na vaší straně nebo straně doktorky.

Pokud o překlep nejde, prosím upřesněte, co je myšleno těmito skupinami.

Na předpisy jsem se podíval.

Ztráta zraku na jednom oku by neměla vyloučit možnost řízení ve skupině 1, tj. držitelé řidičských oprávnění skupin vozidel AM, A1, A2, A, B1, B a B+E (§ 80a zákona č. 361/2000 Sb.).

Tedy váš zaměstnanec by měl bez problémů moci vykonávat vámi popsanou práci. 

Pokud bude zaměstnanec ostatní zaměstnance rozvážet pravidelně, domnívám se, že jde o obvyklou součást výkonu práce a uvedení rizika ohrožení zdraví v žádosti i lékařském posudku je tedy na místě.

---

Odpověď berte prosím s rezervou. Nejsem ani právník a ani lékař.

Odpověď
1 Odpověď
klokan
Registrovaný člen
(@klokan)
Přidal se: před 1 měsícem

Nováček
Reakcí: 2

@vit-hofman

Chybně jsem uvedla skupiny. Má to být skupina 1 a 2 jak uvádíte. Nejedná se o pravidelné rozvážení. Tato situace může nastat párkrát do roka, pouze v případě komplikací (ale je téměř jisté, že tato situace nastane). Jedná se o pozici dispečer případně vedoucí řidičů. 

Odpověď
Sdílet: