Vyúčtování zůstatkové hodnoty OOPP  


xshreck
Reakcí: 7
Registrovaný člen
(@xshreck)
Aktivní člen
Přidal se: před 4 months

Dobrý den,

jak je to s vyúčtováním OOPP, které je podepsáno v pracovní smlouvě - pokud člověk odejde ze zaměstnání? 

V pracovní smlouvě je dodatek, že bude naúčtována zůstatková hodnota. Dám příklad - dostalo se OOPP, člověk ukončí po 9 měsících zaměstnání. A firma mu naúčtuje dle vnitřního předpisu boty - amortizace 9 měsíců z 24, prac. oděv atd.... 

Je to vůbec legální, i když člověk chce OOPP vrátit, ale zaměstnavatel odmítne? V zákoníku práce je přímo psáno, že poskytnutí nesmí být žádným způsobem přenášeno na zaměstnance... Dodatek ve smlouvě mi smrdí tím, že jde proti zákoníku. Chápal bych, kdyby se zaměstnanec/zaměstnavatel dohodli na nějaké částce, pokud o věci má daný zájem.

Jeden mladý kluk nafasoval veškeré OOPP, po měsíci ho firma propustila. A musel platit přes 5000,-Kč - při jeho minimální mzdě docela dost velká částka.

Budu rád za názory. jak se k tomuto dá postavit.

19 Reakcí
Libor
Reakcí: 79
Autorizovaný odborník
(@lino67)
Důvěryhodný člen
Přidal se: před 7 months

Pokud se na tom na začátku smluvně dohodli, tak si nemyslím, že je to problém. Podle mě to už s poskytováním OOPP zdarma nemá nic společného, když odchází ...

Odpověď
1 Odpověď
Tomáš Neugebauer
Autorizovaný odborník
(@neugebauer)
Přidal se: před 6 months

Důvěryhodný člen
Reakcí: 57

Obávám se, že tuto dohodu nelze mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem uzavřít, neboť by byla v rozporu s ustanovením platného zákoníku práce.

Odpověď
xshreck
Reakcí: 7
Registrovaný člen
(@xshreck)
Aktivní člen
Přidal se: před 4 months

Ano, pokud odchází - má správně vše vzít, odevzdat zaměstnavateli. Ten si s tím může dělat co chce - buď poskytnout dále (hygienicky nezávadné). Nebo zlikvidovat. 

Jde mi hlavně o 262/2006 Sb.

§ 101, odst. 6 Náklady spojené se zajišťováním bezpečnosti a ochrany zdraví při práci je povinen hradit zaměstnavatel; tyto náklady nesmějí být přenášeny přímo ani nepřímo na zaměstnance.

 

Odpověď
Libor
Reakcí: 79
Autorizovaný odborník
(@lino67)
Důvěryhodný člen
Přidal se: před 7 months

O.K. ale tady je to myšleno, že si pro práci ve firmě nebudu kupovat OOPP za své. Nijak už neřeší OOPP při ukončení prac. poměru, tam už je to o nastavené doložce ve smlouvě.

Odpověď
1 Odpověď
Tomáš Neugebauer
Autorizovaný odborník
(@neugebauer)
Přidal se: před 6 months

Důvěryhodný člen
Reakcí: 57

To je značně zjednodušený pohled na věc. Došlo pouze k přesunu nákladů v čase a jejich poměrnému snížení v závislosti na čase, ale stále se jedná o náklady na zajišťování BOZP, jejichž přenášení na zaměstnance je zakázáno.

Odpověď
Tomáš Neugebauer
Reakcí: 57
Autorizovaný odborník
(@neugebauer)
Důvěryhodný člen
Přidal se: před 6 months

Postup zaměstnavatele je zcela špatný, pravděpodobně přímo nezákonný. Lze jej přirovnat k tomu, kdy by zaměstnavatel po odcházejícím zaměstnanci požadoval, aby si od něj odkoupil jeho počítač, na kterém pracoval, s odůvodněním, že jeho místo ruší a počítač již nebude potřebovat. Je totiž nutné si uvědomit, že OOPP je majetkem zaměstnavatele, a že jej zaměstnanci pouze zapůjčil k používání (zaměstnanec je povinen mu jej vrátit).

Ustanovení § 101 odst. 6 zákoníku práce se uplatní i při odchodu zaměstnance. V uvedeném případě zaměstnavatel převádí část jemu vzniklých nákladů na zajištění BOZP odcházejícího zaměstnance na něj, což je v rozporu se zněním výše uvedeného odstavce.

Doporučuji zaměstnavatele na tuto skutečnost upozornit a doplnit, že bývalí zaměstnanci se mohou svého práva domáha soudně, případně, že mohou dát podnět na oblastní inspektorát práce k prověření jakým způsobem zaměstnavatel nakládá s OOPP. Problém mu může vzniknout i v oblasti odpadového hospodářství, neboť uvedený postup je v rozporu s právními požadavky i v této oblasti.

Vámi popsaný dodatek k pracovní smlouvě je podle mého názoru s vysokou pravděpodobností v rozporu s platným zněním zákoníku práce a z tohoto důvodu, podle mého názoru, je neplatný. Doporučuji jeho přesné znění konzultovat s právníkem.

Odpověď
11 Odpovědi
xshreck
Registrovaný člen
(@xshreck)
Přidal se: před 4 months

Aktivní člen
Reakcí: 7

Znění dodatku: “zaměstnanec souhlasí s tim, ze v případě ukončení pp uhradí zustatkovou hodnotu přidělených pracovních oděvu a obuvi. Zaměstnavatel nepožaduje, v případě ukončení pp, jejich vracení”.

Jak píšete, mam presne takovy názor - přenesli jejich povinnosti po vypovedi na zaměstnance. Dodatek proti zákoníku by mel byt dle mého názoru neplatný. Zalezi pak na zaměstnanci, jestli to bude ochoten akceptovat ci ne - pokud se výslovně dohodnou, ze veci opravdu chce a ke ochoten si je zaplatit.

 

Odpověď
Libor
Autorizovaný odborník
(@lino67)
Přidal se: před 7 months

Důvěryhodný člen
Reakcí: 79

zkuste to tedy zjistit u právníka. Také by mě to zajímalo, protože přesně takovou doložku má snad každý zaměstnavatel ...

Odpověď
Ing. Vít Hofman
(@vit-hofman)
Přidal se: před 11 months

Vážený člen
Reakcí: 232

No to tedy nemá :-))

Odpověď
Libor
Autorizovaný odborník
(@lino67)
Přidal se: před 7 months

Důvěryhodný člen
Reakcí: 79

skoro každý 🙂

Odpověď
xshreck
Registrovaný člen
(@xshreck)
Přidal se: před 4 months

Aktivní člen
Reakcí: 7

Kazdy ne, ale je to dost častý nešvar. Jak se rika neni žalobce, neni soudce. Ze to nekomu prochází x let neznamená, ze je to v pořádku. 

kvuli tomu jsem založil toto tema a rad poslechnu názory ostatních.

Odpověď
Tomáš Neugebauer
Autorizovaný odborník
(@neugebauer)
Přidal se: před 6 months

Důvěryhodný člen
Reakcí: 57

Já se spíše setkávám s tím, že zaměstnavatel poskytuje OOPP až po ukončení zkušební doby.

Odpověď
Tomáš Neugebauer
Autorizovaný odborník
(@neugebauer)
Přidal se: před 6 months

Důvěryhodný člen
Reakcí: 57

Ještě jsem se s takovou doložkou nesetkal (to neznamená, že ji někde nemají).

Odpověď
Tomáš Neugebauer
Autorizovaný odborník
(@neugebauer)
Přidal se: před 6 months

Důvěryhodný člen
Reakcí: 57

Děkuji za citaci znění dodatku. Přináší další podstatné informace a s tím spojenou otázku. Dodatek se týká pouze pracovních oděvů a obuvi, nikoliv OOPP. Takže nyní ta otázka. Jsou pracovní oděvy a obuv poskytovány jako OOPP? Pokud nikoliv, nelze uplatnit § 101 odst. 6 zákoníku práce a zaměstnavatel je plně v právu, neboť dodatek je platný. Dodatek však v žádném případě nelze uplatnit např. na ochrané brýle.

Odpověď
xshreck
Registrovaný člen
(@xshreck)
Přidal se: před 4 months

Aktivní člen
Reakcí: 7

 byla vystavena faktura “za nevracene opp”. Vydáváno bylo dle seznamu rizik a vnitřního předpisu se speciálními požadavky -  definována obuv, definovány monterkovy set. A termopradlo. Pripadne zimni bunda pro skladnika. 

Ted zalezi, jakym zpusobem to ke definováno u nich? Podle toho, co píšete, by si zaměstnanec hradil napr. triko. Pripadne jine veci, ktere nejsou požadovaný nebo zpracovány pro danou činnost.

Odpověď
Tomáš Neugebauer
Autorizovaný odborník
(@neugebauer)
Přidal se: před 6 months

Důvěryhodný člen
Reakcí: 57

Další zajímavá informace: "byla vystavena faktura" - zaměstnanci? Nejedná se náhodou o OSVČ?

Pokud se jedná o zaměsnance, je důležité, co zaměstnavatel poskytuje jako pracovní oděv a obuv, které nejsou považovány za osobní ochranný pracovní prostředek - viz jeho interní předpisy. I osobní prádlo může být za určitých okolností poskytováno jako OOPP. V současné situaci jsou důležitá znění interních přepdisů zaměstnavatele o poskytování OOPP a o poskytování pracovních oděvů a obuvi, které nejsou považovány za OOPP.

Odpověď
xshreck
Registrovaný člen
(@xshreck)
Přidal se: před 4 months

Aktivní člen
Reakcí: 7

Jednalo se o zaměstnance na dobu určitou. Do ruky byla pro kontrolu vložena faktura a ve výplatnici srážka "jiné". 

Bohužel jsem neviděl zpracovanou dokumentaci, ten oděv s obuví by tam spadat na 95% měl. 

Dám pak vědět, jak se k  tomu zaměstnavatel postavil. Případně jak se vyřešilo. 

Odpověď
Valdhans
Reakcí: 16
Autorizovaný odborník
(@valdhans)
Aktivní člen
Přidal se: před 6 months

OOPP lze normálně vyúčtovat při odchodu, ukončení pracovního poměru pokud je to řádně vypořádáno mezi oběma stranami. Funguje to a je posvěceno dohledovými orgány - konkrétně tato záležitost. Opak by byl v konečném důsledku proti smyslu systému poskytování OOPP.

Odpověď
1 Odpověď
xshreck
Registrovaný člen
(@xshreck)
Přidal se: před 4 months

Aktivní člen
Reakcí: 7

Co si predstavit u radneho vyporadani? 

Odpověď
Sdílet: