Notifications

Nabíjení VZV - dokumentace zdolávání výbuchu  


Vit_Sikyr
Reakcí: 6
Autorizovaný odborník
(@vit_sikyr)
Aktivní člen
Přidal se: před 11 měsíci

Zdravím všechny, 

malinko plavu v problematice potenciálně výbušného prostředí, které vzniká při nabíjení VZV (podle NV 406/2004 a info z jednoho školení..). Zpracuji bezpečnostní předpis pro provoz / nabíjení motorových vozíků, zásady první pomoci při zasažení elektrolytem, BL (schválenou BK), ale co dál? Je nutné mít vždy pro nabíjárnu VZV zpracovanou dokumentaci ochrany před výbuchem? Či zda pro její zpracování hraje roli počet nabíječek, množství současně nabíjených VZV, opatření přijatá pro odvětrávání atd..?

Předem díky za radu.. 

3 Reakcí
Lukas
Reakcí: 64
Autorizovaný odborník
(@lukas)
Důvěryhodný člen
Přidal se: před 12 měsíci

Zdravím,

osobně se domnívám, že zpracovat dokumentaci ochrany před výbuchem („DOPV“) dle NV č. 406/2004 Sb. je důležité, zda-li je prostor (hala, nabíjecí stanoviště, sklad) definován jako prostor s nebezpečím výbuchu. Určení prostoru jako výbušného, je provedeno v protokolu o určení vnějších vlivů elektroinstalace daného prostoru. 

Myslím si, že pokud máte protokol o vnějších vlivech a ten Vám stanovuje riziko výbušného prostředí (ve kterém se nachází nabíjárna), musíte mít DOPV. Pokud v protokolu není specifikován prostor, můžete (a nemusíte) si nechat zpracovat technickou zprávu, posouzení např. od dodavatele nabíječek na „bezproblémové“ umístění. V posouzení (název může být jakýkoli) se propočítá výměna vzduchu, větrání prostor, vhodnost umístění nabíjecího stanoviště (dva „posudky“ jsem od dodavatele zařízení viděl a velmi slušně udělané, žádné romány a opisování norem - věcně, stručně a jasně - nabíjecího stanoviště mohlo a bylo v prostoru skladové haly). 

Odpověď
Tereza
Reakcí: 51
Autorizovaný odborník
(@tereza)
Důvěryhodný člen
Přidal se: před 11 měsíci

Od IHAS máme v DOPV stanovenou při nabíjení výbušnou atmosféru, i v případě, že se nabíjí jeden vozík, žádnou nabíjárnu nemáme. Výbušná atmosféra vzniká při nabíjení nad baterií. Nemusí se tedy jednat jen o místa, kde je v protokolu o určení vnějších vlivů stanoven výbušný prostor. Toto neplatí,pokud je v návodu od vozíku striktně napsáno, že nad baterií výbušná atmosféra vznikat nemůže. 

Odpověď
Lukas
Reakcí: 64
Autorizovaný odborník
(@lukas)
Důvěryhodný člen
Přidal se: před 12 měsíci

A jak IHAS určil, že vzniká výbušná atmosféra? Předpokládám, že nějakým výpočtem (kubatura místnosti - výměna vzduchu, množství uvolňování vodíku atd.). Domnívám se, že je vhodné si např. od dodavatele nabíječky zpracovat „technickou dokumentaci“ , ze které vyplyne požadavek na zpracování DOPV. Pokud se jedná o prostor s nebezpečím výbuchu na základě protokolu vnějších vlivů, tak není „vočem“ :). 

Odpověď
Sdílet: