Upozornění
Clear all

PHP, začlenění  


seopto
Reakcí: 3
Registrovaný člen
(@seopto)
Nováček
Přidal se: před 3 měsíci

Zdravím,

Nově jsem složil zkoušku TPO a potřeboval bych poradit.

Mám provést začlenění tří patrového domu.

1.NP – fyzioterapie, kotelna ( čekárna, ordinace) na IČO.

2.NP – pronajaté prostory – od fyzioterapeuta, ale pronajmá jim to jen jako soukromá osoba

3.NP – bytové jednotky - od fyzioterapeuta, ale pronajmá jim to jen jako soukromá osoba

U ordinace provedu začlenění, ale u těch dalších nadzemních podlaží nemusím ne?

 

Dále mám otázku ještě ohledně výpočtu HP.

Mám dům

Půda 110m2

Společné prostory – 60m2

Sklep – 95m2

 

Dle vyhlášky 246/2001 Sb., musí být na každých 200m2 1PHP půdorysné plochy, tzn.  na každé podlaží? Někde v rubrice HZS, jsem se dočetl, že se to sčítá.

Nebo se zeptám ještě jinak -  dle které vyhlášky mám provádět výpočet PHP u domu z roku 1970, 246/2001 nebo 23/2008 ?

 

Děkuji předem za odpověď

8 Reakcí
Ing. Vít Hofman
Reakcí: 272
(@vit-hofman)
Uznávaný člen
Přidal se: před 1 rokem

Dobrý den,

co se týče začlenění tak první, co si musíte uvědomit je skutečnost, že se nezačleňují budovy a ani jejich jednotlivá nadzemní podlaží, ale činnosti v nich provozované.

Začlenění skutečně provádějí jen právnické a podnikající fyzické osoby. Tj. dle vašeho popisu je pravděpodobné, že začlenit činnosti ve 2. a 3. NP nutné skutečně nebude.

---

Co se týče počtu přenosných hasících přístrojů. 

První krok je vždy schválená projektová dokumentace skutečného provedení objektu - konkrétně část požárně bezpečnostní řešení (PBŘ) a u starších objektů zpravidla technická zpráva požární ochrany nebo jiná součást projektové dokumentace. V těchto dokumentech vyčtete požadavek na vybavení přenosnými hasícími přístroji.

Pokud PBŘ z nějakého důvodu nemáte, pak pro prostory a zařízení právnických osob a podnikajících fyzických osob platí ony počty dle podlahové plochy. Tj. tyto se opět netýkají nepodnikajících fyzických osob (2 a 3. NP).

Upozorňuji, že dle stavebního zákona musí mít provozovatel objektu projektovou dokumentaci skutečného provedení.

Odpověď
Lukas
Reakcí: 66
Autorizovaný odborník
(@lukas)
Důvěryhodný člen
Přidal se: před 1 rokem

Zdravím,

souhlas Vítem; ohledně počtu PHP:

- ideálně počet (druh a rozmístění) vyčíst z PBŘ nebo z technické zprávy požární ochrany („TZPO“, zhruba do r. 2000) 

- v případě, že neexistují výše uvedené dokumenty - postupovat dle § 2, odst. 5 a 6 Vyhlášky č. 246/2001 Sb. (výpočet velmi jednoduchý - sečíst podlahovou plochu a dělit 200; zaokrouhlit směrem nahoru - výsledkem je počet PHP; druh a rozmístění PHP následně závisí na citu zpracovatele a znalosti provozu; pozn.: co se týče bytových domů, sčítá se „pouze“ podlahová plocha společných prostor, tj. nezapočítává se zastavěná plocha bytových jednotek)

- postup dle Vyhlč. 23/2008 Sb. je určitým zpřesněním a „učesáním“ výpočtu; bude záviset na Vás, zda-li se rozhodnete pro Vyhl. č. 246, nebo 23; pouze pozn. Vyhl. č. 23/2008 Sb. využívají primárně projektanti; v této vyhlášce se operuje s počtem hasících jednotek a hasební schopností přístrojů - na základě tohoto se stanovuje výsledný počet a druh PHP. 

Odpověď
1 Odpověď
Ľudovít Müller
Autorizovaný odborník
(@infomovoz-cz)
Přidal se: před 1 rokem

Stálý člen
Reakcí: 23

@lukas

souhlasím sLukas, jenom bych ještě přidal HP k hlavnímu vypinači el. - ale to je v 23

 

Odpověď
seopto
Reakcí: 3
Registrovaný člen
(@seopto)
Nováček
Přidal se: před 3 měsíci

Díky , za odpovědi.

Ale pokud se budeme teda řídit základem, který jsem napsal na začátku, tj:

Půda 110m2, Společné prostory – 60m2, Sklep – 95m2

1) Dle 246/2001 -  je vypsáno, že na každých 200m2 PŮDORYSNÉ plochy, nikoliv součet všech podlaží. Půdorysná plocha, je vždy 1 podlaží. Takže to chápu tak, že dům o třech podlaží, by měl mít na každé podlaží 1ks HP.Upravuje to až 23/2008, kde je uvedeno půdorysné plochy všech podlaží, je to takový začarovaný kruh.

2) Viděl bych to teda tak, že půda+společné prostory-= 1ks HP, sklep=1ks , ovšem kdyby měl sklep 105m2 - tak bych už volil 2, díky větě: jeden přenosný hasicí přístroj vodní nebo pěnový s hasicí schopností 13A nebo přenosný hasicí přístroj práškový s hasicí schopností 21A na každých započatých 100 m2 půdorysné plochy u požárních úseků určených pro skladování, je-li jejich půdorysná plocha větší než 20 m2, - což je zase sporné, protože domy z roku 1950 nemají požární úseky. Samozřejmě +1ks k hlavnímu rozvaděči, popřípadě +1ks strojovna výtahu.

Neexistuje nějaký formulář na výpočty? Jak provádět výpočet výpočty, pokud půda slouží ke skladování, účel při kolaudaci se nedozvíme, dokumentace neexistuje. Plochu půdy dělit 200 nebo 100,

Asi v tom hledám zbytečně vědu...

Odpověď
3 Odpovědi
Lukas
Autorizovaný odborník
(@lukas)
Přidal se: před 1 rokem

Důvěryhodný člen
Reakcí: 66

@seopto

Formulář na výpočty neexistuje; v podstatě si ho musí každý vytvořit (pokud chce) sám, dle vlastní libosti :). O. K., vybavováním objektu PHP - návrh jejich umístění a druh záleží hodně na subjektivním citu zpracovatele, takže o. k. :). 

Odpověď
Ing. Vít Hofman
(@vit-hofman)
Přidal se: před 1 rokem

Uznávaný člen
Reakcí: 272

@seopto

Za mě, jako OZO PO / TPO nebo prostě jen provozovatel objektu, byste měl využít pouze postup uvedený ve vyhlášce a neřešit postupy - výpočty dle ČSN.

Také si nutno uvědomit, že jde o provizorní řešení. Každý objekt musí mít schválenou projektovou dokumentaci skutečného provedení, včetně PBŘ.

Na otázku, jak udělat PBŘ ke starému objektu, kde se původní ztratilo nebo neexistovalo, aniž by nutné fyzické úpravy objekty, plynoucí z nového PBŘ, vypracovaného dle dnešních norem, neznamenaly statisicové, často milionové investice nebo rovnou demolici objektu a jeho novou výstavbu, mně zatím nikdo neodpověděl.

U starých objektů, kde PBR nebo technická zpráva požární ochrany nikdy nebyly, asi údajně stačí prohlášení, že opravdu nebyly. Pokud v takovém objektu nejsou provozovány činnosti se ZPN nebo VPN, asi ok a dá se žít s výpočtem dle 246ky. 

Pokud ale ZPN nebo VPN jsou, pak je to prašť jak uhoď. Buď nové PBŘ nebo určit podmínky požární bezpečnosti, dle § 15, vyhlášky č. 246/2001 Sb., = prakticky stejný rozsah, jako PBŘ. 

Stát by se měl k těmto situacím konečně postavit čelem a dát jednoznačný metodický pokyn, jak mají provozovatelé postupovat.

Odpověď
Lukas
Autorizovaný odborník
(@lukas)
Přidal se: před 1 rokem

Důvěryhodný člen
Reakcí: 66

@vit-hofman

Ahoj, zdravím,

pouze doplním, že u objektů do r. cca 1975 se požární ochrana komplexně neřešila, tudíž dělat PBŘ, resp. pasport požární bezpečnosti na tyto objekty je prakticky nereálné. Pasport požární bezpečnosti k objektům po r. 1975, který nemusí dělat autorizovaná osoba, ovšem je to vhodné, se musí vždy vztahovat k době výstavby objektu; nelze použít ustanovení současných ČSN na objekt z r. 1985... Něco jiného by bylo ovšem provádění současných stavebních úprav v těchto objektech... 

Odpověď
seopto
Reakcí: 3
Registrovaný člen
(@seopto)
Nováček
Přidal se: před 3 měsíci

Ahoj,

ještě bych měl dotaz, zda nevíte co se dosazuje za dany vzorec, popřípadě program, který to počítá?

nr = 0, 15 . ( S . a . c ) 1/2

Odpověď
Sdílet: