Určení požárních hlídek  


Lukas
Reakcí: 34
Autorizovaný odborník
(@lukas)
Stálý člen
Přidal se: před 4 months

Zdravím,

zeptám se, určujete požární hlídky v rámci celého pracoviště/objektu, i když se jedná „pouze“ o zvýšené požární nebezpečí v samostatných místnostech bez trvalého prac. místa (m. archivu, elektrorozvodny atd.)? 

Pokud se jedná o dispozičně složitější nebo významnější objekt společnosti, tak v rámci požární prevence určím požární hlídku pro celý objekt. 

 

4 Reakcí
Ing. Vít Hofman
Reakcí: 214
(@vit-hofman)
Vážený člen
Přidal se: před 8 months

Držím se zákona.

"V prostorách s nejméně třemi zaměstnanci, ve kterých provozují činnosti se zvýšeným požárním nebezpečím nebo s vysokým požárním nebezpečím"

 

Co to je prostor, tak k tomu přistupuji individuálně. Pokud je výrobní dílna, kde se obrábí kov a jen na jednom místě probíhá i natírání (hořlavé kapaliny, páry --> činnost se zvýšeným požárním nebezpečím), pak nenavrhuji zřídit hlídku pro celé pracoviště, ale jen pro daný prostor natírání.

A domnívám se, že v souladu se zákonem, pokud natírání neprovádí 3 a více zaměstnanci, přestože v celé výrobní hale je např. zaměstnanců 50, ani by být nemusela.

U složitých podmínek pro zásah tak, jak píšete. Jedna hlídka pro celý objekt.

Odpověď
1 Odpověď
Lukas
Autorizovaný odborník
(@lukas)
Přidal se: před 4 months

Stálý člen
Reakcí: 34

O. K., souhlasím, pokud onu činnost neprovádí min. tři zaměstnanci, PO hlídka nemusí být zřízena. Šli bychom nad rámec zákona, směrem k prevenci.

 

Odpověď
Ľudovít Müller
Reakcí: 13
Autorizovaný odborník
(@infomovoz-cz)
Aktivní člen
Přidal se: před 4 months

Moc bych nesouhlasil s předešlými odpověďmi. pozor existuje § 17 vyhl. 246/2001 Sb. který specifikuje způsob určování  činnosti se zvýšeným a vysokým pož. nebezpečím. Zjednodušeně řečeno nejedná se pouze o činnost prováděnou v jednom prostoru ale v celém požárním úseku. 

Odpověď
1 Odpověď
Ing. Vít Hofman
(@vit-hofman)
Přidal se: před 8 months

Vážený člen
Reakcí: 214

Úplně bych to tak neviděl. § 17 v úvodu mluví o množství látek pro začlenění. To se nás netýká. Samozřejmě, že hlídka se zřizuje s ohledem na začlenění. Pokud je činnost se ZPN nebo VPN v celém úseku, pak musí být i hlídka pro celý úsek.

Já ale uváděl případ, kdy je činnost se ZPN jen v konkrétním prostoru jednoho úseku, pracoviště nebo objektu. 

I sám § 17 uvádí pojmy jako požární úsek, pracoviště, prostor. 

 

Tedy prioritní je, mít správně provedeno začlenění činností.

Odpověď
Sdílet:
Podpořte BOZPforum.cz sdílením: