Stále oblíbenějším benefitem a často vlastně i zcela logickým krokem je, že zaměstnavatelé svým zaměstnancům nabízejí možnost pracovat z domova – tedy tzv. Homeoffice. Pro některé práce se vyloženě hodí. Trend to není úplně nový, ale až v poslední době se masivně rozšířil.
Jak ale zajistit bezpečnost a ochranu zdraví při práci zaměstnance, který pracuje z vlastního domova?
Čeští zákonodárci před problematikou BOZP při Homeoffice zavírají oči. Nebo zkrátka jen nedokáží dostatečně pružně reagovat. Výsledkem je fakt, že dnes, řekněme že nejméně po pěti letech, kdy je v Česku Homeoffice zcela běžnou součástí prací, neexistuje právní předpis, který by problematiku těchto specifických pracovních podmínek upravoval.
Je tedy nutno vycházet z právních předpisů, při jejichž tvorbě se s Homeoffice nepočítalo nebo se o něm dokonce ještě ani nevědělo. A to sebou přináší nemalou porci komplikací a často, řekl bych, až nepřekonatelných překážek.
Všechny zákonné povinnosti, které zaměstnavatel plní na vlastních pracovištích, musí ze zákona plnit i v bydlišti zaměstnance, pokud se toto bydliště se souhlasem zaměstnavatele stává zaměstnancovým pracovištěm.
První problém je jasný konflikt mezi zájmy zaměstnavatele a ústavním právem zaměstnance, jemu deklarovaným Listinou základních práv a svobod. V článku 12 listiny se píše následující: “Obydlí je nedotknutelné. Není dovoleno do něj vstoupit bez souhlasu toho, kdo v něm bydlí.”
Jak má ale zaměstnavatel zajistit, že je pracoviště bezpečné, když na něj nemůže vstoupit? Z toho plyne první a velmi důležitý fakt. Zaměstnavatel by měl podmínit možnost práce zaměstnance na Homeoffice jeho písemným souhlasem ke vstupu na toto pracoviště, časově omezeným na dobu trvání pracovního poměru.
Možná se ptáte, proč do bytu zaměstnance vstupovat?
Zaměstnavatel má své zákonné povinnosti. Důležité je uvědomit si a pochopit, že dle Zákoníku práce, je zaměstnavatel povinen
Lze výše uvedené naplnit, aniž by zaměstnavatel vkročil do bytu zaměstnance? Dost těžko!
Dle požadavků NV. č. 101/2005 Sb., je povinností zaměstnavatele, před uvedením pracoviště do provozu a používání, mimo jiné, zajistit:
Zaměstnavatel je povinen organizovat nejméně jednou v roce prověrky BOZP na všech pracovištích a zařízeních zaměstnavatele a zjištěné nedostatky odstraňovat.
Další podstatnou částí dnešní BOZP je náležitá péče o provozovaná zařízení. Ani ta totiž nesmí ohrozit bezpečnost zaměstnance a ani nikoho jiného.
Dle zákona č. 309/2006 Sb., mimo jiné platí, že stroje, technická zařízení, dopravní prostředky a nářadí musí být pravidelně a řádně udržovány, kontrolovány a revidovány.
Dále, např. dle NV. č. 101/2005 Sb., úz, zaměstnavatel zajistí stanovení termínů, lhůt a rozsahu kontrol, zkoušek, revizí, termínů údržby, oprav a rekonstrukce technického vybavení pracoviště, včetně pracovních a výrobních prostředků a zařízení.
Z výše uvedených zákonných ustanovení jasně vyplývá, že zaměstnavatel má povinnost, zajistit provedení kontrol a revizí zařízení, se kterými zaměstnanec pracuje nebo na pracovišti přichází do kontaktu.
V případě Homeoffice to jsou v praxi zejména:
Zákoník práce ukládá zaměstnavateli jasnou povinnost, přizpůsobovat opatření měnícím se skutečnostem, kontrolovat jejich účinnost a dodržování a zajišťovat zlepšování stavu pracovního prostředí a pracovních podmínek.
Znamená to tedy, že by měl zaměstnavatel pravidelně vstupovat do bytu zaměstnance, resp. na pracoviště Homeoffice a kontrolovat zaměstnance. Říkáte si, že není co kontrolovat? A co třeba dodržování bezpečnostních přestávek při práci se zobrazovacími jednotkami tak, jak to požaduje NV. č. 361/2007 Sb.?
I v případě práce v režimu Homeoffice, musí zaměstnavatel vůči zaměstnanci plnit své základní povinnosti. Mezi ně patří např.:
I vzhledem k požadavkům požární ochrany je nutné, aby zaměstnavatel vstoupil na pracoviště Homeoffice.
Mezi hlavní povinnosti zaměstnavatele v oblasti požární ochrany patří zejména:
Dalšími povinnostmi v oblasti požární ochrany, které se mohou také vztahovat k práci na pracovišti Homeoffice patří:
Zaměstnanci se může při práci v režimu Homeoffice stát úraz. Záleží potom na rozhodnutí zaměstnavatele, učiněném na základě výsledku šetření úrazu, zda bude úraz uznán jako pracovní či nikoliv. Vše také záleží na tom, jak má Homeoffice nastavena pravidla. V praxi může k úrazu dojít z důvodu např.:
Dále může dojít ke vzniku nemoci z povolání, ohrožení nemocí z povolání nebo jiné nemoci. Zejména vlivem práce v sedě a vůbec ergonomie práce, nevhodného využívání klimatizace apod.
Kromě výše popsaných úrazů a nemocí, však může také dojit ke vzniku požáru a tím k ohrožení ne jen konkrétního bytu, ale celého objektu a všech osob v něm.
Z výše uvedeného základního výčtu povinností zaměstnavatele je zřejmé, že v reálné praxi, povinnosti není možno dodržet. A přesně to se také děje. Striktním dodržováním povinností by se nadměrně zasahovalo do soukromí zaměstnance a často by plnění povinností obnášelo nepatřičné finanční náklady.
Nezbývá než doufat, že naši zákonodárci se rychle proberou a právní prostředí srovnají s realitou a požadavky praxe. Do té doby nelze než doporučit, udělat pro prevenci maximum. Vodítkem mohou být níže uvedené body.
Úskalí je skutečně mnoho, buďte proto obezřetní. Benefitem ve formě homeoffice zbytečně neplýtvejte a zvažte, kterým zaměstnancům jej poskytnete a zda v něj máte důvěru. Spálit se totiž můžete velmi snadno.
A jaké jsou vaše zkušenosti s tímto způsobem práce?