Moderní stavby jsou děleny do požárních úseků. Požární úsek je, zjednodušeně řečeno, část stavby, ve které, pokud propukne požár, se tento požár nerozšíří mimo hranice požárního úseku po stanovenou dobu. Zpravidla jde o doby 15 až 45 minut. To jsou dostatečné časy k evakuaci osob. Úsek tedy musí být požárně celistvý. Všechny podlahy a stropy, obvodové stěny úseku včetně dveří v nich, které označujeme jako požární dveře, musejí mít požární odolnost.
Narušení celistvosti požárního úseku, např. zajištěním požárních dveří v otevřené poloze, může zcela ovlivnit podmínky požární bezpečnosti stavby a v případě požáru může být riziko ohrožení osob mnohonásobně vyšší.
Právní předpisy rozlišují:
Požární a kouřotěsné požární dveře se instalují v tzv. dveřních sestavách. Dveřní sestava je kompletní funkční, požárně odolný dveřní systém.
Dveřní sestava se skládá ze
Dalšími součástmi požárních dveří mohou být zejména:
Konstrukcemi požárních nebo kouřotěsných uzávěrů se rozumí stavební konstrukce druhu D1, D2 nebo D3, které z hlediska hořlavosti a způsobu zabudování použitých stavebních hmot odpovídají normovým hodnotám požární bezpečnosti staveb.
Vyhláška z roku 1999 není stále aktualizovaná. Nově se namísto značení D1, D2 a D3 používá označení:
Požární dveře musejí být označovány. A to jak fyzicky, tak např. i v projektové dokumentaci. Fyzické označení se provede na každém jednotlivém výrobku, tj. na dveřích i rámech. Značení musí být umístěno na místě, které je přípustné ke kontrole i po zabudování dveří ve stavbě. Značení musí být viditelné, trvale čitelné a nesmazatelné po celou dobu stanovené nebo obvyklé životnosti výrobku.
Bohužel, v praxi se často k označování požárních dveří používají štítky, které jsou na dveřích jen nalepeny. Tyto již po několika měsících začnou odpadávat a musejí být nahrazovány.
Ke značení se užívají výše uvedené zkratky a značky.
Např. EI 30 D2 ⊕ označuje požární dveře bránící šíření tepla s požární odolností 30 minut definované jako konstrukce druhu D2 opatřené požárním nebo kouřovým těsněním. V případě, že tyto požární dveře jsou současně kouřotěsnými požárními dveřmi, doplňuje se značení takto: EI-SC 30 D2.
Požární dveře, kouřotěsné dveře a kouřotěsné požární dveře musí být provedeny, zabudovány do staveb nebo technologií a udržovány po celou dobu stanovené nebo obvyklé životnosti tak, aby v případě požáru umožňovaly vždy volný průchod a nebránily plynulé a bezpečné evakuaci unikajících osob, zvířat ani zásahu jednotek požární ochrany.
Požární dveře, kouřotěsné dveře a kouřotěsné požární dveře, jejichž nedílnou součástí je funkční vybavení, musí být provedeny, zabudovány do staveb nebo technologií a udržovány po celou dobu stanovené nebo obvyklé životnosti tak, aby v případě požáru byly všechny jejich otevíratelné části vždy spolehlivě uzavřeny (nikoliv zablokovány) a zároveň ručně snadno otevíratelné bez dalších opatření.
Požární dveře spadají do tzv. požárně bezpečnostních zařízení. Vztahují se na ně tedy povinné, nejméně jednoleté kontroly provozuschopnosti. Při kontrole je nutno prokázat provozuschopnost.
Provozuschopnost instalovaného požárně bezpečnostního zařízení se prokazuje:
O kontrole se pořídí záznam, který musí mít náležitosti přesně stanovené právními předpisy.
Kontrolu smí vykonávat výhradně osoba odborně způsobilá nebo technik požární ochrany. Při kontrole je nutno dodržet pokyny výrobce, uvedené v návodu výrobce a to jak samotných dveří, tak i všech jejich součástí. Proto je nutné, aby všechny tyto doklady měl provozovatel k dispozici po celou dobu životnosti dveří.
V praxi často dochází k situaci, kdy je nutno požární dveře vysadit. Ať už za účelem opravy nebo z jiných důvodů. Je nutno chápat vysoký význam požárních dveří v požární bezpečnosti stavby. Vysazení požárních dveří, kompletně mění požární bezpečnost stavby a v případě požáru může přinést značná rizika pro osoby v budově!
Je-li požárně bezpečnostní zařízení shledáno nezpůsobilým plnit svoji funkci, musí se tato skutečnost na zařízení a v prostoru, kde je zařízení instalováno, zřetelně vyznačit. Provozovatel v takovém případě provede opatření k jeho neprodlenému uvedení do provozu a prostřednictvím odborně způsobilé osoby nebo technika požární ochrany zabezpečí v potřebném rozsahu náhradní organizační, popřípadě technická opatření. Náhradní opatření se zajišťují do doby opětovného uvedení zařízení do provozu.
Věděli jste vůbec, že jsou požární dveře běžnou součástí staveb a že jejich význam pro požární ochranu je velmi vysoký? Jak se zachováte, pokud vidíte požární dveře, zajištěné v otevřené poloze? Neřešíte? Odjistíte, uzavřete? Hledáte viníka? Podělte se o své zkušenosti v komentářích.